پراید SE111 ۲,۰۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X111 ۲,۰۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید SE131 ۱,۸۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X131 ۱,۸۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 ۱,۶۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 پلاس ۱,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا صندوق دار sx ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا هاچ بک EX ۲,۰۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
ساینا EX دنده ای ‏ ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
کوئیک دنده ای ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
شاهین G ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 405 slx ۳,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس ساده ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس lx ۳,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 206 تیپ 2 ۳,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
آینده شغلی صافکاری | شرایط ، ویژگی ها ، درآمد و هر چیزی درباره شغل صافکاری

آینده شغلی صافکاری

پیش از اینکه به بررسی حرفه صافکاری بپردازیم، بهتر است نکاتی را درباره آن بدانیم. تقریبا همه ما می‌دانیم که حرفه صافکاری یک تخصص اساسی و مهم برای رفع ایرادات خودرو هاست. خودرو ها در روزگاری که ما در آن هستیم بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند.

ایجاد فرو رفتگی در خودرو، اتفاقی است که دیر یا زود برای خودروی هر کسی اتفاق می‌افتد که در صورت بروز آن بایستی به یک صافکار برای تعمیر مراجعه کرد. در این مقاله قصد داریم با بررسی حرفه صافکاری، به مهارت هایی که لازم است برای شروع این حرفه داشته باشید بپردازیم.

صافکاری

صافکاری ماشین، یک مهارت مهم در از بین بردن فرورفتگی های ایجاد شده روی بدنه خودرو است که البته بهتر است بدانید که هر کسی تخصص لازم برای انجام آن را ندارد.

اگر تا به حال برای صافکاری خودرو به یک تعمیرگاه مراجعه کرده باشید، قطعا می‌دانید که صافکاری به دو شکل با رنگ و بدون رنگ صورت می‌گیرد. صافکاری با رنگ در حالتی مورد نیاز است که بدنه خودرو ضربه محکمی خورده و دچار آسیبی جدی شده باشد.

وظایف شغل صافکاری و فرد صافکار

وظایف شغل صافکاری و فرد صافکار

صافکاری یک شغل بسیار حساس بین تمام مشاغل مرتبط با خودرو است که البته نیازمند تجربه بسیار زیاد و استفاده از ابزار های درست برای انجام این کار است که در ادامه این مقاله به بررسی هر دو، یعنی مهارت های یک فرد صافکار و ابزارآلات مخصوص صافکاری می‌پردازیم.

مدارک و تحصیلات لازم

مهارتی که شما برای شروع کار در حرفه صافکاری احتیاج دارید، داشتن اطلاعاتی درباره نحوه استفاده از تجهیزات مناسب است که البته این مهارت ها تنها به همین قضیه ختم نمی‌شوند.

علاوه بر داشتن اطلاعات کامل درباره رنگ خودرو و نحوه تعمیر بدنه شما نیاز به داشتن توان جسمی بالا، داشتن سرعت عمل برای انجام کارها، ریزبینی و توجه به جزئیات دارید.

همچنین برای ورود به این حرفه شما احتیاج دارید که بتوانید اطلاعات خود را همیشه به روز نگه دارید تا آماده تعمیر خودروهای تازه و جدیدالورود به دنیای صنعت باشید.

در حالت کلی برای شروع این حرفه نیاز به تحصیلات و مدارک اکادمیک تحصیلی ندارید و می‌توانید آن را به صورت تجربی و عملی بیاموزید.

مهارت های تجاری و دوره های آموزشی ویژه برای احراز شغل

مهارت های تجاری و دوره های آموزشی ویژه برای احراز شغل

سازمان فنی و حرفه ای کشور، چندین سال است که اقدام به برگزاری کلاس های حرفه ای آموش حرفه صافکاری نمودده است. دوره های زیادی در سال تحت نظارت سازمان های مختلف برای آموزش این حرفه در کشور برگزار می‌شوند که اگر شما نیز به حرفه صافکاری و نقاشی خودرو علاقمند هستید می‌توانید با شرکت در این دوره ها و کسب مهارت های مورد نیاز برای فعالیت در این حرفه، شروع به کار نمایید.

این دوره ها به عموما شامل توضیحاتی درباره نحوه جداسازی قطعات از خودرو، اموزش صافکاری قطعات مختلف خودرو و کار با ابزار های تخصصی این حرفه و همچنین رگلاژ در های خودرو هاست.

مدارکی که توسط سازمان فنی و حرفه ای کشور برای حرفه صافکاری صادر می‌شوند جهت اپلای به سایر کشور ها نیز معتبر بوده و با ترجمه آن ها می‌توانید نسبت به استخدام در سایر کشور ها نیز اقدام نمایید.

ویژگی فردی شخص صافکار(شخصیتی ، فیزیکی ، ذهنی)

طبق تست های شخصیتی انجام شده روی افرادی که در این حرفه موفق عمل کرده اند، مهم ترین ویژگی که یک فرد صافکار باید داشته باشد عمل گرایی است. افراد عمل گرا به خوبی می‌توانند با ماشین آلات وو ابزار آلات سر و کار داشته باشند و همچنین این افراد بیشتر تمایل دارند که همکاران زیادی نداشته باشند.

البته علاقه به نداشتنن همکاران زیاد به معنی نداشتن ارتباط نیست بلکه از مزایای این شغل می‌توان به ارتباطات گسترده با افراد مختلف مراجعه کننده اشاره داشت.

شرایط محیط و کار

شرایط محیط و کار

محیطی که یک شخص با حرفه صافکاری در آن فعالیت می‌کند دارای شرایط خاصی از نظر های متفاوت است. به طور مثال، آلودگی صوتی این مکان به علت وجود صداهای مختلف مربوط به کار با فلزات خودرو و دستگاه ها بسیار بالاست. همچنین اکثر تعمیرگاه ها، دارای نور و دمای نامناسب هستند که می‌تواند شرایط نامناسبی را برای کار کردن فراهم کند. وجود آلاینده های مربوط به روغن و دستگاه ها نیز یکی دیگر از شرایط محیطی و فضای محدود کار صافکاری است.

کیفیت و چگونگی کار

همان طور که در قسمت های بالاتر مقاله گفته شد، حرفه صافکاری نیازمند ارتباط مستمر صافکار با مشتریان مختلفیاست که در طول روز با آن ها سر و کار دارند. از این رو، داشتن صبر زیاد جزو ویژگی هاییست که یک صافکار باید داشته باشد.

از ویژگی های دیگر یک فرد متخصص در این حرفه، داشتن سرعت عمل بالا در انجام کار ها همراه با رعایت نکات ایمنی است تا بتواند امنیت جانی خود را تا بالاترین حد ممکن در حین استفاده از ابزارالات صنعتی حفظ نماید.

وسایل و ابزار مورد نیاز

ابزار مورد نیاز صافکاری، وسایلی هستند که نقاش خودرو با آن ها فرو رفتگی های خودرو را ترمیم می کند. همان طور که در بالاتر ذکر شد، یکی از مهم ترین مهارت های مورد نیاز فرد صافکار توانایی استفاده کردن از این وسایل متناسب با نوع ایراد پیش آمده در خودرو است که خود کاری تخصصی می‌باشد.

ابزار مورد نیاز برای انجام صافکاری در دو نوع بی رنگ و با رنگ متفاوت است.

مهم ترین ابزار هایی که در صافکاری بدون رنگ می توان نام برد، میله های صافکاری و کش چسبی هستند.

همچنین به سنباده، شاسی کش، دستگاه جوش، پمپ رنگ و خشک کن رنگ می‌توان به عنوان ابزار های مخصوص صافکاری با رنگ اشاره کرد.

محل های اشتغال و استخدام

شغل صافکاری مانند سایر شغل های آزاد به طور رسمی تحت نظر یک سازمان دولتی قرار ندارد و افراد می‌توانند با اجاره یا رهن یک مغازه کسب و کار خودشان را آغاز نمایند. البته، بسیاری از افراد مشغول در این زمینه، برای مغازه خود اقدام به استخدام نیروی کار می‌نمایند که در صورت تمایل و یا در صورت نداشتن شرایط لازم برای باز کردن مغازه ای برای خود می‌توانید با این افراد همکاری نمایید.

سوالات متداول درباره شغل صافکاری (تمامی این سوال ها در متن بالا پاسخ داده شدند) :

تعریف شغل صافکاری ؟

به صورت خلاصه ، صافکاری به شغلی می گویند که در آن فرد صافکار با مهارت ، تجربه ای که دارد نسبت به درست کردن چال و چوله های ماشین اقدام می کند، این شغل از آن دسته شغل هایی است که تجربه در آن حرف اول را می زند و از هر چیزی اهمیت بیشتری دارد.

صافکار چه وظایفی دارد ؟

هرچقدر که تجربه صافکار بیشتر باشد ، کار برای وی آسان تر می باشد، اما این به این معنی نیست که بتواند از پس هر کاری بر بیاید ، فرد صافکار موظف است در صورت خرابکاری ، هزینه غرامت آن را پرداخت کند.

برای حرفه صافکاری، مدرک تحصیلی اهمیت دارد ؟

با قطعیت میشه گفت که برای تبدیل شدن به یک صافکار ماهر نیازی به مدرک تحصیلی ندارید زیرا همانطور که گفته شد تجربه و گذاشتن زمان اصلی ترین بعد برای موفق شدن در این زمینه است.

ویژگی های فردی یک صافکار چیست ؟

افرادی که عمل گرا هستند معمولا در حرفه صافکاری موفق می شوند ، زیرا هر چه کار با ابزار آلات برای شما راحت تر باشد ، سریع تر یاد می گیرید و در پروژه های استفاده می کنید، صافکار ها باید صبر زیادی داشته باشند و در عین حال با دقت عمل کنند ، زیرا یک اشتباه کوچک می تواند خسارت بالایی برای آن ها به ارمغان بیاورد.

مهم ترین ابزار های شغل صافکاری کدامند ؟

همانطور که می دانید صافکاری به دو دسته کلی بی رنگ و با رنگ تقسیم می شود و طبیعی است که هر یک از این حوزه ها ابزار های مخصوص به خود را داشته باشند ، اما اگر قصد تبدیل شدن به یک صافکار حرفه ای دارید باید با ابزار های روبرو به خوبی ارتباط برقرار کنید و کار با آن را بلد باشید : انواع میله های صافکاری ، انواع چسب ها ، سمباده ها ، دستگاه جوش ، پمپ رنگ و… که در مورد یک هریک از این موارد در مقاله به صورت کامل توضیح داده ایم.

اتوصافکار امیدوار است از این مقاله لذت برده باشید.

مقالات اخیر

گفتگو کنید

34 نظر

  1. فعلا به خاطر کرونا برگذار نمیشه شمارتون رو بگذارید برای ثبت نام تماس گرفت میشه

 1. سلام خسته نباشيد اموزشگاه مشهد دارين لطفا راهنمايي كنيد٠٩٠١٦٨٦٠٦١٦

    1. سلام بهرام جان، متاستفانه هنوز در شهر اصفحان موفق به تاسیس شعبه نشده ایم و تنها در تهران شعبه داریم، روز خوش

  1. ببینید جفتش خوب آیندش از نظر من!
   ولی بهتره این سوال رو از اونایی که کف بازارن بپرسی ، برو از مکانیکا و صافکارا بپرس ببین قضیه چیه!
   و اینکه یه نکته این جا باز می شه :
   توی هر کاری بهترین باشی قطعا موفق میشی
   به نه ظر من هر کدوم رو بیشتر علاقه داری برو توش ولی تا آخرش برو و این شاخه اون شاخه نکن!

  2. داداش‌من‌خودم‌صافکارم‌ مکانیک‌موتور‌رو‌میاره‌پایین‌
   این‌همه‌دردسر‌کثیف‌کاری‌میشه‌دو‌ملیون‌نه‌سه‌یا‌چهار‌میلیون‌
   ما‌واسه‌مون‌افتاده‌دو‌تا‌گلگیر‌پرادو‌صاف‌کردیم‌ ۸‌میلیون‌ ‌تو‌سه‌روز‌روزی‌۲‌ساعت‌کار‌‌ بلده‌کار‌باشی‌ ۲۰‌میلیون‌فقط‌واسه‌
   درصد‌کاریت‌میفته‌مغازه‌داری‌بماند

 2. من اگه بخوام یاد بگیرم باید چیکار کنم
  شماره تماس من : ۰۹۱۹۵۳۱۴۷۹۵

 3. سلام من ساکن تهران هستم ۲۵سالمه علاقه زیادی به صافکاری پی دی ار دارم صافکاری کارنکردم چقدرزمان واسه یادگیری میخواد

  1. با سلام بستگی به پشتکارتون داره برای جزئیات بهتره تماس بگیرید

  1. جفتش پردرآمده، بستگی داره که چقدر داخلش پیشرفت کنی و تجربه بدست بیاری

 4. سلام ممنون از مطالبتون
  میخواستم بدونم درامدش چطوریه
  ینی نسبت به کاری که انجام میدیم درامدش خوبه؟؟؟

  1. قطعا همینطوره
   همانطور که داخل مقاله بهش اشاره شد درآمدتون بستگی به تخصص و تجربه ای است که دارید
   هرچی بیشتر این دوتارو جمع کنید درآمد بهتری هم دارید

  1. سلام باتوجه به تحقیقات تیم اتوصافکار شغل مکانیکی در خارج از کشور بازار کار بهتری دارد زیرا میزان تصادفات شهری در مقایسه با ایران بسیار کمتر است. البته باز هم به شهر و کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید بستگی دارد

 5. سلام خوبی من صافکاری ونقاشی یا جلوبندی یا مکانیک کدامت بهترهس یاد بگیرم در امد خیلی خوبی داشته بشم این ۳تا شغل گفتم زود یاد بگیرم

  1. سلام هر 3 شغل های پردرآمدی هستند اما صافکاری فرصت های شغلی بیشتری دارد و شما میتوانید در صورت ماهر شدن در این حرفه درآمد بالایی داشته باشید.

 6. سلام خسته نباشید ،نمیتونم تصمیم بگیرم که کدوم انتخاب کنم صافکاری یا برق یا جلوبندی لطفا راهنمایی کنید؟

  1. سلام دوست عزیز همه چی به علاقه و پشتکار شما بستگی داره و در نهایت به نیاز بازار بستگی داره. اگر درتهران هستید باتوجه به حجم بالای تصادفات در سطح خیابان های شهر میشه گفت صافکاری بازار کار بهتری داره چون همیشه برای شما کار وجود داره و درآمد خواهید داشت. بهتره این تحقیقات در شهر خودتون انجام بدید تا بهترین مسیر رو انتخاب کنید. نکته دیگه ای که باید فراموش نکنید اینه که تو هر شغلی اگه بهتر از بقیه رقبا باشید قطعا همه مشتریان شما را انتخاب میکنند و همین عامل پیشرفت شما میشه. پس سعی کنید تو هر مسیری که وارد میشید متفاوت و بهتر از بقیه باشید تا سریع پیشرفت کنید.

 7. سلام خسته نباشید.چند سال طول میکشد تا صافکاری را کامل یاد بگیریم و اینکه بعد از چند ماه کار در صافکاری میشه درآمد داشت؟

  1. سلام دوست عزیز دوره ها در مدت فشرده و چند ماه برگزار میشه ولی کسب تجربه و سابقه برای رسیدن به کیفیت ایده آل بستگی به خود شما دارد

 8. سلام آیا میشه صافکاری بدون رنگ و بارنگ ماشین های خارجی و ایرانی رو با هم یاد گرفت یا میشه با صافکاری ماشین های ایرانی ماشین های خارجی رو صافکاری کرد یا برعکس

 9. من می‌خوام آموزش pdr رو شروع کنم اما چون تازه به سن ۳۰ سالگی پا گذاشتم
  ترس از این دارم که واسم دیر شده
  ممکن هست راهنمایی بفرمایید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صافکاری PDR

صافکاری بدون رنگ با دستگاه به صورت pdr

صافکاری با دستگاه مکش

صافکاری بدون رنگ با دستگاه مکش و حرفه ای

صافکاری با چسب حرارتی

صافکاری های جزئی با استفاده از چسب حرارتی

صافکاری مغناطیسی

صافکاری به صورت مغناطیسی با دستگاه

صافکاری با لیزر

استفاده از جدید ترین تکنولوژی های صافکاری

صافکاری سنتی

صافکاری سنتی بدون رنگ

برترین صافکاری ها

نیاز به راهنمایی بیشتر دارید
همین حالا تماس بگیرید