پراید SE111 ۲,۰۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X111 ۲,۰۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید SE131 ۱,۸۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X131 ۱,۸۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 ۱,۶۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 پلاس ۱,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا صندوق دار sx ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا هاچ بک EX ۲,۰۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
ساینا EX دنده ای ‏ ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
کوئیک دنده ای ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
شاهین G ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 405 slx ۳,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس ساده ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس lx ۳,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 206 تیپ 2 ۳,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
اصطلاحات خودرویی | اصطلاحات آپشن خودرو | اصطلاحات ماشین بازها

 اصطلاحات خودرویی

امروزه اصطلاحات زیادی در دنیای خودرو وجود دارد. دانستن این اصطلاحات به افراد به ویژه کسانی که با خودرو سروکار دارند کمک می کند تا درک بهتری از خودرو و بخش های مختلف آن داشته باشند. به همین منظور ما در این مقاله از اتوصافکار قصد داریم لیست کاملی از اصطلاحات خودرویی را در اختیار شما قرار دهیم.

اگر خودرو شما به خدمات صافکاری و نقاشی نیاز دارد و به دنبال بهترین و معتبرترین مرکز صافکاری خودرو با بهترین خدمات وکمترین هزینه هستید، به لینک زیر مراجعه کنید.

اصطلاحات خودرویی

 • خط کمر

خط کمر یکی از اصطلاحات خودرویی، به معنای خطی است که در زیر پنل های شیشه ای خودرو قرار می گیرد که از پنجره جلو، پنجره های کناری و پنجره های عقب تشکیل شده است. باید بدانید که این خط روی همه خودروها وجود دارد.

 • نیوتن متر

نیوتن متر درواقع یک واحد برای بررسی میزان گشتاور یک پیشرانه است. به عبارتی ساده تر به این معناست که یک نیوتن از نیروی اعمال شده بر روی یک بازوی گشتاور یک متری به صورت عمودی است.

 • دیفرانسیل لغزش محدود

از دیفرانسیل برای تقسیم گشتاورها در دو جهت مختلف استفاده می شود. با استفاده از دیفرانسیل لغزش محدود می توانید تفاوت بین سرعت و گشتاور را در دو حالت مخالف تقسیم کنید، به صورتی که هر دو دارای قدرت کافی باشند. اگر تا بحال تجربه گیرکردن در یک مسیر لغزنده را داشته باشید، حتما می توانید عملکرد دیفرانسیل را به طور کامل درک کنید.

 • موتور تنفس طبیعی، موتور توربو یا سوپر شارژ

یکی از مهم ترین وظایف موتور تنفس طبیعی این است که به صورت جداگانه هوا و سوخت را با هم ترکیب می کند و سپس احتراق ایجاد می کند اما موتورهای سوپر شارژ برای ارسال هوای اضافی به داخل پیشرانه از یک کمپرسور استفاده می کنند.

درمورد موتورهای توربو نیز می توان گفت که عملکردی مشابه سوپر شارژها را دارند با این تفاوت که از یک توربین در حال چرخش کمک می گیرند. استفاده از توربو یا سوپرشارژ روی موتورهای کوچک، امکان استخراج و گشتاور بیشتری را فراهم می کند.

 اصطلاحات خودرویی
 اصطلاحات خودرویی
 • زاویه کمبر، کستر و تو

اصطلاح زاویه کمبر به انحراف بین چرخ جلو از کنار به کنار گفته می شود. زمانی که چرخ جلو به طرف داخل کج شده باشد، خودرو شما دچار زاویه کمر منفی شده است. اگر چرخ جلو به طرف بیرون کج شده باشد، خودرو شما دچار زاویه کمر مثبت شده است.

برای جلوگیری از مشکلاتی مانند خورده شدن تایرها، بهتر است زاویه کمبر را با توجه به خودرو خود تنظیم کنید. زاویه کستر به معنای زاویه ای است که امتداد محور فرمان یا محور عمودی چرخ ایجاد می شود. زمانی که امتداد محور فرمان در سمت بالای چرخ به طرف خودرو باشد، زاویه کستر خودرو مثبت است.

در صورتی که امتداد محور فرمان در سمت بالای چرخ به سمت خارج خودرو باشد، زاویه کستر خودرو منفی است. در مقایسه این دو باید گفت که زاویه کستر مثبت برای خودرو بهتر است چرا که در سرعت های زیاد پایدارتر شده و همینطور تمایل لاستیک بر روی جاده ها را افزایش می دهد.

اما زاویه تو مربوط به حالت و زاویه ای است که نوک چرخ ها نسبت به هم دارند. زمانی که قسمت جلویی چرخ ها به طرف داخل خودرو منحرف شوند Toe out اتفاق می افتد.

 • جفت کلاچ

جفت کلاچ یکی دیگر از اصطلاحات خودرویی است که به شما این امکان را می دهد تا به کمک آن دنده خود را خیلی نرم تر کم کنید. شما می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. به این صورت که ابتدا کلاچ را بگیرید، دنده را روی حالت خلاص بگذارید، کلاچ را رها کرده، کمی گاز دهید سپس کلاچ را بگیرید و دنده را کم کنید.

یکی از مشکلاتی که بسیاری از رانندگان خودرو در هنگام تصادف یا ضربه به خودرو با آن مواجه هستند، تورفتگی خودرو می باشد. اگر به دنبال راه هایی برای رفع تورفتگی خودرو در منزل هستید، به صفحه روش های رفع تورفتگی خودرو مراجعه کنید.

 • ضریب درگ

از سایر اصطلاحات خودرویی می توان به ضریب درگ اشاره کرد. این اصطلاح به معنای میزان مقاومت هوایی است که ماشین در هنگام حرکت با آن مواجه می شود. به هر میزان که عدد ضریب درگ کوچکتر باشد، ماشین مقاومت هوایی کمتری خواهد داشت که این مورد تاثیر بسزایی در میزان مصرف سوخت خودرو دارد. به میزانی که ضریب درگ کمتر باشد، شما هزینه کمتری برای بنزین خواهید کرد و از طرفی دیگر آلاینده های کمتری هم وارد محیط زیست خواهد شد.

 • داون فورس

همانطور که می دانید هر چقدر که بین تایر و سطح جاده تماس بهتری باشد به معنای چسبندگی بیشتر است. داون فورس به چسبندگی بیشتر ماشین کمک بسیاری می کند که توسط قوانین آیرودینامیکی امکان پذیر است. لاذم به ذکر است که با افزایش داون فورس، شما هیچ وزن اضافه ای روی خودرو خود اعمال نخواهید کرد.

در خودروهای خیلی سبک مانند خودروهای فرمول یک، نیروی داون فورس برای مقابله با نیروی لیفت و همینطور جلوگیری از پرواز ماشین در سرعت‌های بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 اصطلاحات موتور خودرو

 • اسب بخار

اسب بخار یکی از رایج ترین اصطلاحات خودرویی می باشد که نشان دهنده میزان قدرت، سرعت و توان موتور است. بعد از کشف این موضوع توسط محققین که میزان سرعت اسب، ۳۰ هزار فوت پوند در یک دقیقه است، مهندسین خودرو با کمی ایجاد تغییرات در واحد اندازه گیری، از آن برای موتورهای بخار هم استفاده می کردند و اسب بخار بعنوان معیاری برای اندازه گیری میزان توان پیشرانه شناخته شد.

توجه داشته باشید که کمیت این ویژگی با توجه به کار انجام شده، نسبت به مدت زمان تکیمل فرآیند آن محاسبه می شود.

 • حجم موتور

حجم موتور ماشین به معنای فضای داخلی سیلندر است که برای ترکیب شدن هوا و سوخت اختصاص داده شده است. به هر میزانی که این فضای داخلی و همینطور مقدار این ترکیبات بیشتر باشد، باعث افزایش توان تولیدی موتور می شود. باید بدانید که واحد اندازه کیری حجم پیسرانه، لیتر می باشد.

 • ضریب تراکم

ضریب تراکم یکی دیگر از اصطلاحات خودرویی است که مربوط به موتورهای بنزین‌سوز تولید داخل می شود. ضریب تراکم به نسبت میزان حجم سیلندر در لحظه شروع تراکم به نقطه پایان آن گفته می شود که مقدار آن هر چقدر افزایش پیدا کند.

معمولا علت تغییر رنگ آب رادیاتور به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که در بیشتر مواقع این مشکل به بی کیفیت بودن مایع خنک کننده سیستم رادیاتور و یا خود رادیاتور مربوط می شود. اگر شما هم با این مشکل روبرو هستید و می خواهید دلایل آن را بررسی کنید، مقاله علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور را مطالعه کنید.

 اصطلاحات موتور خودرو
 اصطلاحات موتور خودرو

اصطلاحات ترمز ماشین

 • سیستم ترمز ضد قفل

سیستم ترمز ضد قفل یا همان ABS که با هدف افزایش پایداری ماشین جهت افزایش قدرت ترمز و جلوگیری از قفل‌شدن چرخ‌ها در زمان ترمزگیری طراحی شده است. از دیگر مزایای سیستم ضد قفل، می توان به قابلیت کنترل فرمان هنگام ترمزگیری اشاره کرد.

 • ترمز اضطراری خودکار

وظیفه ترمز اضظراری خودکار این است که از برخورد ماشین با هر گونه مانعی در جهت روبرو جلوگیری کند. این سیستم از دو مرحله هشدار و پیشگیری از سانحه تشکیل شده است که بوسیله سنسورهای مخصوص در قالب دوربین یا رادار، وجود هر نوع مانعی را تشخیص می دهد و سپس توسط هشدار صوتی یا تصویری راننده را از وجود مانع آگاه می کند. اگر راننده به هشدار بی توجهی کند، سیستم به طور خودکار اقدام ترمزگیری را انجام می دهد.

اصطلاحات آپشن های ماشین

 • تثبیت سرعت تطبیقی

ابزار تثبیت سرعت تطبیقی یا همان ACC یک ابزار هوشمند بوده که سرعت خودرو را طبق میزانی که راننده از قبل مشخص کرده، ثابت نگه می‌دارد. نکته قابل ذکر در این سیستم هوشمند، اندازه‌گیری دقیق فاصله ماشین با موانع روبرو است تا در صورت نیاز، سرعت کاهش پیدا کند که با مانع برخورد نکند.

 • تشخیص نقطه کور

همانطور که از اسم این اصطلاح پیداست، وظیفه سیستم تشخیص نقطه کور یا BSD نقاط کور، این است که هر مانعی در کنار و عقب ماشین که در آینه قابل تشخیص نیست را شناسایی کرده و راننده را از وجود آن ها آگاه کند.

اصطلاحات آپشن های ماشین
اصطلاحات آپشن های ماشین
 • ارگونومی وسایل نقلیه

اصطلاح ارگونومی وسایل نقلیه یا Vehicle Ergonomics، برای سیستم هایی کاربرد دارد که هدف ان ها کاهش میزان خستگی هر یک از سرنشینان خودرو و همینطور افزایش میزان ایمنی آن‌ ها است.

از جمله امکاناتی که این سیستم در اختیار شما قرار می دهد می توان به تنظیم برقی صندلی همراه حافظه و رعایت اصول راحتی صندلی‌ها بخصوص در جاده های طولانی اشاره کرد. باید بدانید که این سیستم جزء استانداردهای اولیه همه نوع خودروها محسوب می‌شود.

یکی دیگر از مشکلات رایج در اکثر خودرو ها شنیدن صدای فرمان هنگام چرخش می باشد که می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. در صورتی که با این مشکل روبرو هستید، جهت بررسی دلایل آن پیشنهاد می کنیم مقاله علت صدای فرمان هنگام چرخش را مطالعه کنید.

 • گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع

سیستم گرمایش و تهویه مطبوع یا به عبارتی دیگر HAVC در داخل کابین خودرو دمای مطلوبی را فراهم کرده و تهویه لاذم را برای آسایش و لذت و راحتی سرنشینان و راننده فراهم می کند. این سیستم در دو نوع دستی و اتوماتیک ارائه می شود که نوع اتوماتیک آن از امکانات بیشتری برخوردار است.

 • نمایشگر واقعیت افزوده

نمایشگر واقعیت افزوده یا HUD نوعی آپشن ایمنی و رفاهی در خودرو محسوب می شود که با نشان دادن اطلاعات مورد نیاز راننده بر روی شیشه مخصوص این امکان را برای راننده فراهم می کند تا بتواند با نگاهی اجمالی متوجه وضعیت ماشین شود و همچنان در رانندگی تمرکز داشته باشد.

 • سیستم کمک پارک

این سیستم، همانطور که از اسمش پیداست برای پارک موازی یا عمودی خودرو در انواع مختلف نیمه ‌اتوماتیک و تمام اتوماتیک به راننده کمک می کند که به وسیله دوربین تعبیه‌ شده در قسمت جلو و پشتی خودرو و همینطور سنسورهای موجود در آن، جای پارک مناسب را شناسایی کرده و خودرو را به کمک راننده پارک می‌کند.

 اصطلاحات ایمنی خودرو

 • سیستم هشدار خروج از مسیر

سیستم هشدار خروج از مسیر یا LDWS، در واقع یک سیستم مجهز به یک دوربین در جلو خودرو است که از قابلیت تشخیص خطوط جاده برخوردار است. زمانی که راننده روی خطوط رفته یا به این خطوط نزدیک شود، این سیستم به صورت صوتی، لامسه یا تصویری به راننده هشدار می دهد. توجه داشته باشید هنگامی که راهنمای ماشین روشن باشد، این سیستم هشدار نمی‌دهد.

 • هشدار تصادف از جلو

یکی دیگر از اصطلاحات خودرویی در زمینه امنیت خودرو، سیستم هشدار تصادف از جلو یا FCW می باشد. این سیستم هشدار دهنده، در زمان رانندگی با سرعت بالا و نیاز به توقف به طور خودکار فعال می‌شود. سیستم هشدار تصادف از جلو قبل از نیاز به ترمز، به این دلیل که امکان تصادف در ادامه رانندگی وجود دارد، به راننده هشدار می دهد تا سرعت خود را کاهش دهد.

 • انتقال قدرت با 2 چرخ

این اصطلاح یا همان 2WD یکی از رایج ترین اصطلاحات خودرویی است که نیروی حرکت را فقط به دو چرخ عقب یا دو چرخ جلو انتقال می دهد. تک دیفرانسیل از دیگر واژه هایی است که برای این سیستم قدرت استفاده می‌شود.

 • انتقال قدرت با 4 چرخ

اصطلاح 4WD یا دو دیفرانسیل درواقع به خودروهایی گفته می شود که قدرت را به هر چهار چرخ جلو و چهار چرخ عقب انتقال می دهد. این سیستم در دو نوع دائم و موقت طراحی شده که در مدل دائم آن راننده تعیین کننده آن است که نیرو به ۲ چرخ یا ۴ چرخ انتقال داده شود.

 اصطلاحات ایمنی خودرو
 اصطلاحات ایمنی خودرو
 • قطعات کاملا منفصل

قطعات کاملا منفصل یا به عبارتی دیگر CKD، یک نوع روش رایج در بین کارخانه های ایران است که در آن همه قطعات خودرو از جمله پلتفرم و همه قطعات به صورت مجزا وارد کشور می‌شوند؛ بعد از آن در خط تولید به هم متصل و در آخر، ماشین مونتاژ می‌شود.

اگر به دنبال روش هایی برای برق انداختن و تمیز کردن رینگ و لاستیک خودرو خود هستید، با مطالعه مقاله براق کردن رینگ و لاستیک خودرو می توانید با روش های خانگی برق انداختن ماشین آشنا شوید.

اصطلاحات آگهی‌ فروش خودرو

 • اطلاعات جانبی

بخش اطلاعات جانبی شامل اصطلاحاتی است که در آگهی فروش خودرو مربوط به بدنه و قطعات فنی اصلی خودرو نمی باشد. از جمله این موارد می توان به آپشن‌ها، سال ترخیص از گمرک، تخفیف بیمه، شرایط سند خودرو و… اشاره کرد.

 • فول کامل

یکی دیگر از اصطلاحات آگهی فروش خودرو، فول کامل می باشد که به این معناست خودرو از حداقل آپشن های لازم برخوردار است که بعنوان یک خودرو فول محسوب شود. همانطور که می دانید خودروهای وارداتی به ایران از نقاط مختلف وارد کشور شده و به همین جهت آپشن های متفاوتی دارند.

در حالت کلی برخی از آپشن ها از جمله 2 عدد گرمکن، 6 کیسه هوای 10 نقطه‌ای، ترمز ABS، EBD، ESP، سنسور نور و باران، سنسور پارک عقب و مانیتور حداقل 7 اینچی و دوربین پارک دنده عقب جزو آپشن هایی است که هر خودرو فول آپشن باید آن را داشته باشد.

 • مدل X، ترخیص Y

این اصطلاح مربوط به خودروهایی است که نسبت به هم رده ها و مدل های مشابه خود به دلیل اینکه مدت های طولانی در گمرک بوده و استهلاک و کارکرد کمتری داشته، گران تر است. توصیه ما به شما این است که به چنین عباراتی زیاد توجه نکنید.

 • سفارش کشور X

این عبارت از دیگر اصطلاحات آگهی فروش خودرو محسوب می شود. به این معناست که فقط یک دلیل وجود دارد که این خودرو وارداتی از دیگر خودروهای هم رده و مشابه نیز بیشتر است و آن هم این است که خودرو از امکانات و آپشن های بیشتری برخوردار است. برای خودروهای این چنینی پیشنهاد می کنیم زیاد هزینه نکنید.

 • رادار جلو و عقب

شاید در ابتدا فکر کنید این رادار همان رادار کروزکنترل، حرکت بین خطوط، پارک خودکار و … می باشد که اینطور نیست. درواقع رادار همان سنسور پارک عقب و جلو است. سنسورهایی که در زمان نزدیک شدن به مانع به راننده هشدار می دهد تا با مانع برخورد نکند.

اصطلاحات آگهی‌ فروش خودرو
اصطلاحات آگهی‌ فروش خودرو
 • آپشن X روشن

کولر روشن، اکو روشن، ESP روشن، گرمکن فعال و موارد این چنینی از جمله اصطلاحات آگهی فروش خودرو است که زیاد با آن روبرو می شوید. هدف فروشنده از ذکر چنین مواردی، سالم بودن کامل خودرو و سلامت کارکرد آپشن‌های آن است.

 • سند تک‌ برگ

این اصطلاح به این معناست که خودرو از صفر تا به حال دست مالک فعلی بوده و به عبارتی در بازار دست به دست نگشته است. این مدل خودروها طبق گفته های بنگاه داران، آرام تر است و به همین خاطر قیمت آن نسبت به هم رده هایش کمی بیشتر است.

 • فروش ماشین پول لازم

زمانی که با چنین اصطلاحی در آگهی های فروس خودرو روبرو شدید، به این معناست که مالک خودرو قصد دارد هر چه زودتر خودرو خود را بفروشد و تبدیل به پول کند.

اگر به دنبال کسب اطلاعاتی درمورد دلایل قفل شدن موتور خودرو، هزینه سوختن موتور ماشین و عوامل سوختن موتور ماشین هستید، به صفحه
علت گیرپاژ یا قفل شدن موتور ماشین چیست مراجعه کنید.

منظور از کلید در خودرو چیست؟

شاید این اصطلاح بازاری را به کرات در بین فروشندگان خودرو شنیده باشید. منظور از تعداد کلید در خودرو به معنای تعداد دکمه های پنل سمت چپ راننده است که در بالای پدال های خودرو روی داشبورد، زیر دریچه کولر راننده و پایین فرمان قرار دارد. درواقع واژه کلید در خودرو به معنای تعداد آپشن های موجود در خودرو است.

اصطلاح چند کلید در خودرو دراکثر اوقات برای خودروهای آلمانی استفاده می شود که شامل 3 کلید، 5 کلید و 7 کلید می شوند. طبیعی است که هر چفدر میزان کلیدها بیشتر باشد، خودرو فول آپشن تر است.

 اصطلاح لازرورق بودن خودرو

یکی دیگر از اصطلاحات خودرویی که بیشتر فروشندگان خودرو از آن استفاده می کنند، اصطلاح لازرورق بودن خودرو می باشد اما این اصطلاح به چه معناست؟

اصطلاح لازرورق بودن خودرو مربوط به ماشین هایی می شود که کارکرد کمی داشته اند و از نظر فنی و ظاهری تمیز و سالم هستند. لازرورق بودن به عبارتی ساده تر به معنای تمیز و نو بودن خودرو است چرا که به ماشین های لازرورقی بسیار رسیدگی شده و از آن ها زیاد استفاده نشده است.

 اصطلاح لازرورق بودن خودرو
 اصطلاح لازرورق بودن خودرو

اصطلاح تومارون و رنگ مارون

اصطلاح تومارون و رنگ مارون به یک نوع چرم خاص اشاره دارد که در تودوزی ماشین کاربرد دارد. چرم مارون یکی از باکیفیت ترین چرم ها می باشد به همین دلیل زمانی که از این چرم در خودرو استفاده می شود اصطلاحا گفته می شود که خودرو تومارون یا داخل مارون است. این نوع چرم ها بسیار گران قیمت هستند. رنگ مارون یک رنگ خاص مایل به قرمز و قهوه ای است که درواقع به عنوان رنگ گرم محسوب می شود و تقریبا می توان گفت به رنگ بنفش است.

 معنی ماشین خشک

حتما تا بحال این اصطلاح را چندین بار در بین فروشندگان خودرو شنیده اید که معنی آن کاملا به محل استفاده از آن خودرو وابسته است. معنی ماشین خشک مربوط به خودروهای صفر و کم کارکرد می شود و از این نظر با خودورهای صفر هیچ فرقی ندارد. توجه داشته باشید که چنین خودروهایی نیاز به آب بندی دارند.

در صورتی که برای بررسی کیفیت و سواری یک خودرو از این اصطلاح استفاده شود، معنی متفاوتی پیدا خواهد کرد. در چنین حالتی ماشین خشک به خودروهایی مربوطه می شود که دارای سیستم تعلیق بسیار نرمی هستند و همینطور تجربه رانندگی اسپرتی را به راننده می دهد. به طور مثال فرمان و صندلی های خودرو خشک، چندان نرم نیست و هنگام عبور از دست انداز، سیستم تعلیق آن ها نیز بسیار خشک است.

معنی سه تیکه در بنز

معنی سه تیکه در بنز یا اصطلاح بنز سه تیکه، درواقع به صندلی های این خودرو مربوط می شود و بیانگر این است که صندلی های خودرو بنز دارای آپشن هایی است. این اصطلاح به این معناست که در صندلی های عقب بنز جایگاهی برای چند سرنشین وجود دارد. به عبارتی ساده تر معنی سه تیکه در بنز، خودرویی است که صندلی عقب آن برای بیش از سه نفر طراحی شده است.

اگر از اگزوز خودرو شما دودهایی به رنگ غیرطبیعی خارج می شود نباید آن را نادیده بگیرید. برای بررسی دلایل و رفع این مشکل، مقاله انواع رنگ دود اگزوز را مطالعه کنید.

معنی فول آپشن در خودرو

فول آپشن در خودرو یکی دیگر از اصطلاحات خودرویی محسوب می شود که از این اصطلاح در هنگام خرید و فروش خودرو افراد به کرات از آن استفاده می کنند. معنی فول آپشن در خودرو به عبارتی ساده یعنی، خودرویی که بیشترین امکانات و آپشن ها را در مدل خود داشته باشد.

به هر میزانی که اپشن و امکانات رفاهی خودرو بیشتر باشد و نسبت به سایر تیپ های دیگر همان خودرو کامل تر باشد، به عنوان یک خودرو فول اپشن محسوب می شود.

اصطلاح ماشین نیمه فول

اصطلاح ماشین نیمه فول همانطور که از اسمش پیداست، خودرویی است که دارای آپشن های کمتر و پایین تر نسبت به مدل فول آپشن خود بوده و امکانات رفاهی چندانی را در اختیار راننده و سرنشینان قرار نمی دهد. درواقع خودروهای نیمه فول، در سطحی بین فول آپشن و تیپ پایه یک قرار دارند.

معنی واشر زدن ماشین

واشر زدن ماشین از دیگر اصطلاحات خودرویی محسوب می شود که به معنای هرگونه ایراد و خرابی خاص در خودرو است اما معنی واشر زدن ماشین مربوط به خرابی واشر سرسیلندر می باشد. زمانی که واشر سرسیلندر دچار سوختگی و دفرمی می شود، به این حالت واشر زدن می گویند که علت آن هم وجود مشکلاتی در سیستم خنک کننده موتور است.

اصطلاح ماشین کف خواب چیست

ماشین کف خواب یکی دیگر از اصطلاحات خودرویی در میان خودرو سواران است که به میزان ارتفاع خودرو مربوط می شود. این اصطلاح زمانی بکار می رود که ارتفاع خودرو از حد استاندارد پایین تر باشد که یک امر رایج در بین بسیاری از جوانان است.

اصطلاح ماشین کف خواب چیست
اصطلاح ماشین کف خواب چیست

معنی ارتفاع زدن خودرو

اصطلاح خودرویی ارتفاع زدن ماشین به معنای کاهش یا افزایش سطح ارتفاع خودرو نسبت به حالت استاندراد است که علاوه بر ارتفاع زدن، به آن ارت زدن هم می گویند. معنی ارتفاع زدن خودرو به عبارتی ساده تر یعنی هرگونه تغییری در ارتفاع استاندارد خوردو، ارتفاع زدن گفته می شود.

شاتون زدن ماشین یعنی چه

اصطلاح شاتون زدن ماشین، یکی دیگر از اصطلاحات مربوط به ایرادات و مشکلات فنی خودرو می باشد. شاتون زدن ماشین در اثر کاهش میزان روغن موتور و در ادامه اصطکاک بین پیستون و سیلندر ایجاد می شود و در نهایت باعث قفل شدن شاتون در موتور می شود.

در این شرایط به میل لنگ فشار وارد شده و باعث زخم شدن شاتون می شود. شاتون زدن ماشین به عبارتی ساده به معنای قفل شدن شاتون ها در موتور است و این امر موجب آسیب دیدن سر سیلندر، سوپاپ و میل لنگ نیز می‌شود.

در صورتی که نمیدانید شاتون چه قطعه ای در خودرو است و چه وظایفی به عهده دارد و علائم خراب شدن آن چیست پیشنهاد میکنیم مقاله شاتون زدن چیست را مطالعه کنید.

اصطلاح ماشین شوتی

اصطلاح ماشین شوتی یکی دیگر از اصطلاحات خودرویی به معنای خودرویی است که دارای موتور تقویت شده می باشد و کمک فنرهای آن ها بیش از حد استاندارد در بالا قرار دارد تا در هنگام حمل بار سنگین ارتفاع خودرو به حد استاندارد خود نزدیک شود. درواقع خودروهای شوتی به ماشین هایی گفته می شود که با ظاهر و سرعت بالا، کالای قاچاق جایجا می کنند.

کات آف زدن یعنی چه

یکی دیگر از اصطلاحات خودرویی در میان ماشین بازان، کات آف زدن می باشد. زمانی که به بخش دور موتور در پشت آمپر خودرو توجه کنید، متوجه قسمتی قرمز رنگ خواهید شد. اگر دور موتور خودرو به این حد برسد، صدای موتور تغییر می کند و اصطلاحا ماشین کات آف زده است. به عبارتی ساده تر هنگامی که دور موتور ماشین به حد قرمز رنگ برسد، خودرو کات آف می زند.

آیا می دانید چه دلایلی باعث روشن شدن چراغ باتری خودرو می شود، برای پاسخ به این سوال، مقاله روشن شدن چراغ باتری خودرو می تواند بهترین راهنمای شما باشد.

اصطلاح دریفت کشیدن

اصطلاح دریفت کشیدن به معنای یک نوع حرکت نمایشی خاص گفته می شود که بیشتر در مسابقات اتومبیل رانی کاربرد دارد. زمانی که خودرو از قسمت پهلو بلغزد و همینطور به مسیر خود ادامه دهد، اصطلاحا دریفت زدن می گویند. برای انجام این کار رانندگان باید از مهارت خاصی برخوردار باشند که معمولا با انجام این کار اسیب هایی به خودرو وارد می شود.

اگر می خواهید درمورد دریفت زدن ماشین اطلاعات بیشتری کسب کنید و با انواع تکنیک های دریفت زدن بیشتر آشنا شوید، مقاله چگونه دریفت بکشیم را مطالعه کنید.

اصطلاح دریفت کشیدن
اصطلاح دریفت کشیدن

اصطلاح ماشین دور رنگ

حتما تابحال اصطلاح ماشین دور رنگ را در هنگام خرید و فروش ماشین شنیده اید. اصطلاحاتی مانند دور رنگ، یک کف دست رنگ، لای درب بی رنگ و …انواع اصطلاحات خودرویی هستند که بیانگر وضعیت رنگ بدنه خودرو هستند. در حالت کلی اصطلاح ماشین دور رنگ مربوط به خودروهایی می شود که دور تا دور آن ها به هر دلیلی از جمله آسیب دیدگی، ساییدگی، زنگ زدگی، آفتاب سوختگی و … رنگ شده است.

توجه داشته باشید که در ماشین های دور رنگ بخش هایی از جمله ستون، سقف، کاپوت و صندوق رنگ اولیه خود را به صورت فابریک حفظ می کنند و فقط اطراف ماشین رنگ شدگی دارند.

شاسی پلمپ چیست

شاسی پلمپ یکی دیگر از اصطلاحات خودرویی است که در هنگام خرید و فروش خودرو دست دوم به کار می رود. زمانی که خودرو تصادف شدیدی نداشته باشد و هیچ آسیبی به شاسی وارد نشده باشد، اصطلاحا گفته می شود که شاسی خودرو پلمپ است. در حالت کلی اصطلاح شاسی پلمپ به این معناست که خودرو تصادف شدیدی نداشته است.

اصطلاح برق دزدی ماشین چیست

معمولا از اصطلاح برق دزدی ماشین برای مشکلات فنی در سیستم برقی و سیم کشی خودرو استفاده می شود. این اصطلاح به این معناست که اگر هنگامی که خودرو خاموش است، بیش از 50 – 80 میلی آمپر برق بعد از تخلیه باتری برای اجزایی از خودرو که به برق احتیاج دارند درون باتری باقی بماند و استفاده شود، خودرو اصطلاحا دچار برق دزدی شده است و باید هر چه سریع تر این مشکل توسط یک مکانیک ماهر برطرف شود.

اگر می خواهید بدانید برق دزدی ماشین چیست و چه دلایلی دارد، مقاله علت برق دزدی ماشین را مطالعه کنید تا با علائم برق دزدی ماشین و رفع آن آشنا شوید.

دونات زدن ماشین چیست

دونات زدن ماشین درواقع یکی از حرکات نمایشی خودرو محسوب می شود. در این حالت بخش عقب خودرو به طور کامل و پیوسته حول محور قسمت عقبی خودرو می‌چرخد و رد لاستیک های ماشین به شکل دایره بر روی زمین باقی می‌ماند.

اصطلاح بک فایر چیست

بک فایر یکی دیگر از انواع اصطلاحات خودرویی است که به خروج آتش از اگزوز خودرو در هنگام گاز ندادن در حال حرکت گفته می شود. برای این کار کافیست ECU خودرو را دست کاری کنید و درواقع هنگامی این اتفاق می افتد که مقداری از مخلوط سوخت و هوا در داخل موتور احتراق پیدا نکنند، با خروج بنزین از اگزوز، هوا با آن ترکیب شده و به دلیل داغ بودن بیش از حد اگزوز اتش ایجاد می کند.

اصطلاح تیک آف چیست

تیک آف یا به عبارتی دیگر Take Off، نوعی اصطلاحات خودرویی است که در بین ماشین بازان کاربرد بسیاری دارد. تیک آف در خودرو حالتی است که در آن لاستیک های خودرو با سرعت بسیار بالایی می‌چرخند اما خودرو ثابت است و هیچ تکانی نمی خورد. در این بین بر اثر چرخش چرخ ها و اصطکاک بین آن ها، از لاستیک ماشین صداهایی خاص ساتع می شود. به عبارتی ساده تر تیک آف ماشین به معنای هرزگردی چرخ ها در شروع حرکت است که در نهایت منجر به صدای جیغ لاستیک ها می شود.

معنی فیلر گیری ماشین

فیلر گیری ماشین فرآیندی است که در آن بوسیله یک نوع آچار به نام فیلر به محاسبه انبساطات انجام شده بین قطعات فلزی ماشین از جمله سوپاپ پرداخته و بعد توسط این آچار فاصله بین این قطعات فلزی که بر اثر دمای بالا دچار انبساط شده اند تنظیم می شود.

جمع بندی

همانطور که گفتیم امروزه در دنیای خودرو اصطلاحات بسیاری وجود دارد که داسنتن آن ها به افرادی که با خودرو سروکار دارند به ویژه ماشین بازان، کمک می کند که درک بهتری از ماشین و قطعات آن داشته باشند. به همین منظور در این مقاله صفر تا صد اصطلاحات خودرویی را در اختیار شما قرار داده ایم. امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید.

اصطلاح لازرورق بودن خودرو به چه معناست؟

اگر ساده بخواهیم بگوییم، این اصطلاح به معنای تمیز بودن و نو بودن خودرو می باشد. ماشین های لازرورقی به خودروهایی گفته می شود که به آن ها رسیدگی زیادی شده و کارکرد کمی داشته است.

اصطلاح شاسی پلمپ به چه معناست؟

معمولا این گونه اصطلاحات خودرویی برای ماشین هایی کاربرد دارد که هیچ گونه تصادفی نداشته و هیچ آسیبی ندیده است و شاسی آن کاملا سالم است.

اصطلاح ماشین دوررنگ به چه معناست؟

این اصطلاح که ممکن است به کرات در هنگام خرید و فروش خودرو شنیده باشید، به معنای خودرویی است که دور تا دور آن به دلایل محتلفی از جمله آسیب دیدگی، ساییدگی، زنگ زدگی، آفتاب سوختگی و … رنگ شده است.

مقالات اخیر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صافکاری PDR

صافکاری بدون رنگ با دستگاه به صورت pdr

صافکاری با دستگاه مکش

صافکاری بدون رنگ با دستگاه مکش و حرفه ای

صافکاری با چسب حرارتی

صافکاری های جزئی با استفاده از چسب حرارتی

صافکاری مغناطیسی

صافکاری به صورت مغناطیسی با دستگاه

صافکاری با لیزر

استفاده از جدید ترین تکنولوژی های صافکاری

صافکاری سنتی

صافکاری سنتی بدون رنگ

برترین صافکاری ها

نیاز به راهنمایی بیشتر دارید
همین حالا تماس بگیرید