پراید SE111 ۲,۰۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X111 ۲,۰۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید SE131 ۱,۸۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X131 ۱,۸۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 ۱,۶۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 پلاس ۱,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا صندوق دار sx ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا هاچ بک EX ۲,۰۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
ساینا EX دنده ای ‏ ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
کوئیک دنده ای ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
شاهین G ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 405 slx ۳,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس ساده ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس lx ۳,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 206 تیپ 2 ۳,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیونینگ خودرو چیست | انواع تیونینگ خودرو | مزایا و معایب و قیمت تیونینگ خودرو

تیونینگ خودرو

یکی از مورد علاقه عاشقان خودرو تیونینگ ماشین میباشد.شما میتوانید تغییراتی در ماشین تان اعمال کنی و باعث بهبود عملکرد و زیبایی آن شوید. در این مقاله قصد داریم به شما توضیح دهیم تیونینگ خودرو چیست و انواع تیونینگ خودرو و قیمت تیونینگ خودرو و مزایا و معایب تیونینگ خودرو در ایران شامل چه چیزهایی میشود و آیا این کار به صرفه است یا خیر.

شما میتوانید برای دریافت خدمات تیونینگ خودرو با همکارن ما در اتوصافکار تماس بگیرید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

یکی از خدمات سایت اتوصافکار صافکاری در مناطق مختلف تهران میباشد. شما میتوانید با مراجعه به صفحه زیر از خدمات صافکاری باکیفیت با ارزان ترین قیمت و در نزدیکی منطقه مورد نظرتان استفاده کنید.

تیونینگ خودرو چیست

هنگامی که ما در مورد “تیونینگ” صحبت می کنیم، اولین سوالی که مطرح میشود این است که تیونینگ خودرو چیست و به چه دردی میخورد؟

به طور کلی تیونینگ خودرو به معنای بهبود ظاهر، عملکرد یا هندلینگ خودروها و سایر وسایل نقلیه است. تیونینگ و سفارشی سازی وسایل شامل چهار بخش اصلی میشود: تیونینگ موتور، تیونینگ سیستم تعلیق، تیونینگ بدنه ماشین و تیونینگ داخلی ماشین.

تیونینگ خودرو چیست
تیونینگ خودرو چیست

تیونینگ موتور

یکی از مهمترین مسائلی که برای ماشین های مسابقه ای مطرح میشود تیونینگ موتور خودرو است. در واقع تیونینگ به معنای تغییر در قطعاتی از ماشین به منظور بهبود عملکرد میباشد حالا این تغییر میتواند در موتور ماشین باشد یا در بدنه و درب و سقف ماشین.

در موتورهای دیزلی، توربوشارژرها گشتاور بالاتر و در نتیجه قدرت بیشتری را ارائه می دهند. افزایش قدرت موتور 20 درصدی معمول است و حداکثر 50 درصد با پیکربندی حرفه ای امکان پذیر است. نصب مجدد سوپرشارژر نیز به همین ترتیب میتواند در تیونینگ موتور خودرو موثر باشد، اما بیشتر در موتورهای بنزینی استفاده می شود. کمپرسور با تامین هوای بیشتر احتراق را بهبود می بخشد و در نتیجه قدرت موتور را افزایش می دهد.

اگر ماشین در فواصل زمانی معین سرویس شود قدرت موتور خود را با سرعت کمتری از دست میدهد. تمیز کردن یا تعویض منظم فیلتر هوا ، مجاری ورودی و خروجی برای عملکرد بیشتر توصیه می شود.

از دیگر خدماتی که در اتوصافکار ارائه میشود نقاشی ماشین میباشد. شما میتوانید برای اطلاع از هزینه های نقاشی ماشین به صفحه نرخ اتحادیه نقاشی ماشین مراجعه کنید.

تیونینگ موتور
تیونینگ موتور

تیونینگ سیستم تعلیق

خودروسازان سیستم تعلیق خودروهای خود را طوری طراحی می‌کنند که وسیع‌ترین گروه مشتریان هدف را جذب کنند.

اما به طور کلی تیونینگ سیستم تعلیق خودرو به سلیقه هرکسی بستگی دارد. برای تیونرها، تنظیم تعلیق بخشی جدایی ناپذیر از تجارت روزانه آنها است.

تیونینگ سیستم تعلیق دو خواسته مالکان را برآورده می کند: هندلینگ و ظاهر خودرو را بهبود می بخشد.

مطالعه بیشتر : لیسه گیری چیست

تیونینگ سیستم تعلیق
تیونینگ سیستم تعلیق

ارتفاع زدن ماشین یا پایین آوردن ماشین

ارتفاع زدن به پایین آمدن بدنه خودرو اشاره دارد. ماشینی که اقدام به ارتفاع زدن میکند از نسخه کارخانه ای اسپرت تر به نظر می رسد.

اما نکته چیست؟ ایده اصلی این است: یک ماشین پایین آمده مرکز ثقل پایین تری دارد. در نتیجه به اصطلاح در جاده بهتر می نشیند و رفتار اسپرت بیشتری به خصوص در پیچ ها دارد.

اما پایین آوردن خودرو نیز می تواند معایبی داشته باشد به خصوص در ترافیک و دست انداز های بیشمار ایران به خصوص تهران.

همچنین راننده دید کلی ضعیف تری دارد. علاوه بر این، موانع و دست اندازها می توانند به طور ناگهانی به یک مانع بزرگ تبدیل شوند و باعث آسیب به زیر ماشین و جلوبندی آن شود.

البته اکثر طرفداران تیونینگ خودرو از پذیرش این موضوع خوشحال هستند و این معایبی که ذکر کردیم برای آن ها چالش دشواری نیست. آنها چندین گزینه برای نزدیک کردن سیستم تعلیق خود به آسفالت دارند. ساده ترین و ارزان ترین راه، نصب فنرهای کوتاه در ماشین است.

یکی دیگر از کار هایی که برای بدنه ماتشین انجام میشود و ظاهر جذابی به بدنه ماشین میدهد و از ایجاد خراش بدنه ماشین جلوگیری میکند سرامیک خودرو میباشد. اگر قصد انجام این کار را دارید حتما به صفحه هزینه سرامیک خودرو مراجعه کنید و اطلاعات کافی در مورد سرامیک خودرو به دست آورید.

ارتفاع زدن ماشین یا پایین آوردن ماشین
ارتفاع زدن ماشین یا پایین آوردن ماشین

فنرهای پایین آورنده در تیونینگ خودرو

فنرهای پایین تر از فنرهای استاندارد کوتاه تر و محکم تر هستند. در نتیجه، وسیله نقلیه کمتر غلت می زند و زمین می خورد و سریعتر به فرمان های راننده پاسخ می دهد. فنرهای جدید را همیشه باید در ترکیب با کمک فنرها در نظر گرفت.

تیونینگ بدنه خودرو

دیگر انواع تیونینگ خودرو مربوط به بدنه میباشد و افراد میتوانند تغییراتی در درب ماشین، اگزوز، چراغ، سقف و رینگ و تایر، شیشه ها، سپر، کابین خودرو و تیونینگ صندلی ایجاد کنند.

در این بخش میخواهیم شمارا با تیونینگ بدنه ماشین بیشتر آشنا کنیم. اگر میخواهید از حرفه ای ترین تیم برای تیونینگ خودرو بهره ببرید میتوانید با همکاران ما تماس بگیرید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

در واقع شما میتوانید از تیونینگ بدنه ماشین برای اسپرت کردن ماشین استفاده کنیدو ظاهر جذاب و زیباتری به ماشین تان دهید.

تیونینگ بدنه خودرو
تیونینگ بدنه خودرو

تیونینگ درب خودرو

حتما شما هم ماشین هایی را دیده اید که درب آن ها متفاوت از ماشین های معمولی باز میشوند. در واقع این ماشین ها تغییراتی در درب خودروشان ایجاد کرده اند که بهصورت زاویه دار درب شان باز میشود.

در تیونینگ درب خودرو تغییراتی در لولا درب ها ایجاد میشود که به جای آن که درب ها به سمت طرفین باز شوند به سمت بالا و پایین باز میشوند.

اگر شما هم علاقه زیادی به اسپرت کردن ماشین دارید و میخواهید درب ماشین تان متفاوت از سایر ماشین ها باز و بسته شود باید این نکته را بدانید که اعمال تیونینگ درب خودرو روی همه ماشین ها امکان پذیر نیست.

شما میتوانید انواع تیونینگ درب مایشن را ر میان خودرو های تسلا مشاهده کنید.

تیونینگ درب خودرو
تیونینگ درب خودرو

تیونینگ سقف خودرو

از دیگر انواع تیونینگ خودرو ایجاد تغییرات در سقف میباشد. تقریبا میشه گفت اکثر جوانان دوست دارند که در زمان گرما سقف ماشین شان باز شود و به اصطاح مایشن شان سانروف داشته باشد (مطالعه بیشتر: سانروف چیست).

متاسفانه این آپشن سانروف در بسیاری در خودروهای داخلی و خارجی وجود ندارد اما شما میتوانید به یک تیونر حرفه ای مراجعه کنید و به سقف خود این قابلیت را اضافه کنید. البته شما باید این کار را به افراد حرفه ای و متخصص در این خوزع بسپارید تا نتیجه کار برای شما قابل قبول باشد.

از دیگر انواع تیونینگ خودرو برای سقف ایجاد تغییر رنگ در آن میباشد. شما میتوانید از چسب های ویژه ای برای این کار استفاده کنید. رایج ترین تیونینگ سقف خودرو استفاده از چسب های سیاه برای ماشین های سفید و یا استفاده از رنگ های متضاد برای ماشین های رنگی میباشد.

تیونینگ سقف خودرو
تیونینگ سقف خودرو

تیونینگ چراغ خودرو

از دیگر انواع تیونینگ خودرو استفاده از چراغ های فانتزی و جذاب در ماشین میباشد به نحوی که به طور کلی فیس خودرو را تغییر دهد. شاید این سوال برای شما پیش آید که آیا استفاده از چراغ های مختلف میتواند ظاهر ماشین را تغییر دهد؟ در پاسخ باید بگوییم بله دقیقا مانند استفاده از لنز های رنگی که میتواند ظاهر فرد را به کلی عوض کند.

اگر شما جز افرادی هستند که میخواهید با کمترین تغییرات ظاهر ماشین تان به طرز جذابی تغییر کند باید تیونینگ چراغ خودرو را به شما پیشنهاد دهیم.

شما میتوانید از انواع تیونینگ خودرو برای چراغ استفاده کنید و چراغ های زنون، دودی و یا چراغ هایی با طراحی های اسپرت را امتحان کنید.

شما میتوانید برای تیونینگ چراغ ماشین چراغ های عقب خودرو را نیز تغییر دهید و این تغییرات را صرفا در چراغ های جلویی ایجاد نکنید.

تیونینگ چراغ خودرو
تیونینگ چراغ خودرو

تیونینگ سپر خودرو

یکی از تغییراتی که میتوانید با اعمال آن ماشین تان را به طرز زیبایی اسپرت کنید تغییر در سپر ماشین میباشد. تیونینگ سپر ماشین باعث میشود که ماشین ظاهر متفاوتی پیدا کند و برحسب سلیقه افراد ظاهر قدرتمند یا دخترونه و کارتونی پیدا کند.

اگر شما از سپر کشیده برای ماشین تان استفاده کنید این ماشین حس قدرتمندی را به مردم القا میکند در حالی که این حس در سپر ظریف فابریک ماشین القا نمیشود.

تیونینگ سپر خودرو
تیونینگ سپر خودرو

تیونینگ سیستم صوتی خودرو

یکی دیگر از جذاب ترین انواع تیونینگ خودرو مربوط به تیونینگ سیستن صوتی تصویری ماشین میباشد. این نوع تیونینگ تقریبا برای اکثر مردم جذابیت دارد و همه با خرید ماشین شان به دنبال ارتقا این سیستم هستند.

امروزه سیستم صوتی محدود به یک رادیو ساده نیست و میتواند علاوه بر پخش موسیقی قابلیت هایی مانند وای فای، بلوتوث، پخش تصویر از نمای دوربین دنده عقب، نمایش نقشه و لوکیشن خودرو، نمایش صفحه کلید هایی برای کنترل قسمت های برقی خودرو و … داشته باشد. به همین دلیل تقریبا اکثر افراد تمایل به نصب وای فای، بلوتوث، پخش تصویر از نمای دوربین دنده عقب، نمایش نقشه و لوکیشن خودرو، نمایش صفحه کلید هایی برای کنترل قسمت های برقی خودرو و … داشته باشند.

به همین دلیل اکثر افراد اقدام به تیونینگ صوتی خودروشان میکنند تا بتوانند در حین رانندگی لذت بیشتری از مسیر ببرند. در تیونینگ سیستم صوتی تصویری خودرو میتوان بلندگو های بیس دار و قوی نصب کرد و بخشی را برای مشاهده عقب ماشین با نصب دوربین دنده عقب در نظر گرفت.

از دیگر انواع تیونینگ تصویری خودرو نصب مانیتور در پشت صندلی های جلو ماشین میباشد.

تیونینگ سیستم صوتی خودرو
تیونینگ سیستم صوتی خودرو

تیونینگ اگزوز ماشین

یکی از محبوب ترین لوازم تیونینگ خودرو سراگزوز های فانتزی میباشد که اغلب جوانان به آن ها علاقه دارند و با خرید ماشین اولین اقدامی که برای اسپرت کردن آن میکنند تیونینگ اگزوز میباشد.

تعداد اگزوز هایی که در ماشین نصب میشود به قدرت موتور و توان آن بستگی دارد. حتما در ماشین های حرفه ای توجه کرده اید که دو اگزوز در سمت چپ و راست دارند و گاهی ممکن است حتی در ماشین های فوق حرفه ای تعداد اگزوز ها به 3 یا 4 تا هم برسد.

افراد میتوانند از انواع سراگزوز برای تیونینگ خودرو استفاده کنند که بعضی از این انواع سراگزوز میتواند صدای آن را تغییر دهد و باعث شوند صدای غرش مانندی ایجاد کند و یا به طور کلی آن را بی صدا کنند.

تیونینگ اگزوز ماشین
تیونینگ اگزوز ماشین

تیونینگ تایر و رینگ خودرو

از انواع تیونینگ خودرو خرید لاستیک و رینگ های اسپرت برای ماشین میباشد. در واقع این کار مرسوم ترین اقدامات برای اسپرت کردن ماشین میباشد. افراد میتوانند به سلیقه خود از انواع لاستیک های پهن و معمولی برای ماشین شان استفاده کنند.

دقت داشته باشید که لاستیک هایی که برای ماشین تان استفاده میکنید میتواند روی سرعت آن تاثیر بگذارد و اگر به لاستیک های پهن علاقه دارید باید این نکته را بدانید که این لاستیک ها میتوانند منجر به کاهش سرعت ماشین شوند. در مقابل استفاده از لاستیک ها پهن برای استفاده در کوه و طبیعت مرسوم تر میباشد.

همان طور که میدانید رینگ های مختلفی در بازار موجود میباشد که میتوانید بر اساس مدل و نوع خودروتان بهترین رینگ را خریداری و نصب کنید.

برای انتخاب نوع رینگ تان حتما از افراد کارشناس در این حوزه کمک بگیرید تا بتوانید جلوه زیبایی به ماشین تان بدهید. استفاده از رینگ های نقره ای، دودی، طلایی، سفید و مشکی مرسوم میباشد اما بر حسب نوع اسپرت کردن ماشین تان میتوانید از رینگ های رنگی نیز استفاده کنید.

تیونینگ تایر و رینگ خودرو
تیونینگ تایر و رینگ خودرو

تیونینگ جلو پنجره ماشین

یکی دیگر از راه هایی که میتوانید به مایشن تان ظاهر قدرتمندی دهید بزرگ کردن جلو پنجره ماشین میباشد. معمولا جلو پنجره ماشین ها کوچک میباشد اما شما با حذف علائم و لوگو هایی که روی ماشین است و نصب پره های ظریف و باریک در این بخش میتوانید یک حس قدرت و بزرگ نمایی در جلو پنجره ایجاد کنید.

تیونینگ جلو پنجره ماشین
تیونینگ جلو پنجره ماشین

تیونینگ صندلی ماشین

از دیگر انواع تیونینگ خودرو لوکس کردن صندلی های ماشین میباشد. شما میتوانید از صندلی هایی که مجهز به گرم کن و سرد کن و ماساژور میباشند استفاده کنید.

البته تیونینگ صندلی ماشین صرفا تغییر صندلی ها نیست و شما میتوانید با تعویض روکش صندلی ها نیز تغییراتی در داخل ماشین ایجاد کنید و مایشن را جذاب تر نمایان کنید.

شما میتوانید در تیونینگ صندلی خودرو مانیتور هایی را در غقب صندلی های جلوی ماشین نصب کنید تا سرنشینان بتوانند از سیستم تصویری ماشین استفاده کنند.

تیونینگ صندلی ماشین
تیونینگ صندلی ماشین

تیونینگ شیشه خودرو

یکی از مرسوم ترین روش های تیونینگ خودرو در ایران تیونینگ شیشه ماشین میباشد. دودی کردن شیشه ها از انواع تیونینگ خودرو میباشد ه هم میتواند از تابش مستقیم نور خورشید به داخل خودرو جلوگیری کند و هم میتواند ظاهر زیبایی به ماشین تان بدهد.

تیونینگ شیشه خودرو
تیونینگ شیشه خودرو

تیونینگ وزن خودرو

همان طور که میدانید یکی از عواملی که به صورت مستقیم در سرعت و شتاب ماشین تاثیر دارد وزن ماشین میباشد.

اگر به مشیان های مسابقه ای دقت کرده باشید متوجه میشوید با اقداماتی مانند جدا کردن صندلی شاگرد و صندلی های عقب سعی در سبک کردن ماشین میکنند تا ماشین شتاب و سرعت بهتری داشته باشد.

تیونینگ وزن خودرو شامل اقداماتی میباشد که به هر طریقی وزن ماشین را کم کند و باعث بهبود سرعت و شتاب ماشین شود.

یکی از کار هایی که میتوان برای تیونینگ وزن خودرو انجام داد تعویض رینگ های آهنی با رینگ های آلومینیومی میباشد. این رینگ ها وزن کمتری دارند و میتوانند تاثیر مثبتی در شتاب و سرعت ماشین داشته باشند.

سوالات متداول

تیونینگ خودرو چیست؟

تیونینگ خودرو به زبان ساده به معنی ارتقا بخش های مختلف ماشین برای رسیدن به حداکثر عملکرد و کارایی میباشد. بعضی از اقداماتی که در تیونینگ خودرو انجام میشود میتواند تاثیر در ظاهر و اسپرت کردن آن داشته باشد اما تاثیر نهایی در بهبود عملکرد ماشین میباشد.

مزایا و معایب تیونینگ خودرو چیست؟

ایجاد تغییر در هر بخش ماشین میتواند تاثیرات مثبت ومنفی به همراه داشته باشد که مزایا و معایب تیونینگ خودرو را در انواع تیونینگ بررسی کرده ایم.

مقالات اخیر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صافکاری PDR

صافکاری بدون رنگ با دستگاه به صورت pdr

صافکاری با دستگاه مکش

صافکاری بدون رنگ با دستگاه مکش و حرفه ای

صافکاری با چسب حرارتی

صافکاری های جزئی با استفاده از چسب حرارتی

صافکاری مغناطیسی

صافکاری به صورت مغناطیسی با دستگاه

صافکاری با لیزر

استفاده از جدید ترین تکنولوژی های صافکاری

صافکاری سنتی

صافکاری سنتی بدون رنگ

برترین صافکاری ها

نیاز به راهنمایی بیشتر دارید
همین حالا تماس بگیرید