پراید SE111 ۲,۰۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X111 ۲,۰۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید SE131 ۱,۸۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X131 ۱,۸۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 ۱,۶۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 پلاس ۱,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا صندوق دار sx ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا هاچ بک EX ۲,۰۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
ساینا EX دنده ای ‏ ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
کوئیک دنده ای ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
شاهین G ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 405 slx ۳,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس ساده ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس lx ۳,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 206 تیپ 2 ۳,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
همه چیز راجب سانروف | سانروف چیست و چه کاربردی دارد ؟ |انواع، تاریخچه و تفاوت با مونروف

سانروف چیست

یکی از سوالات بسیاری از افراد این است که سانروف ماشین چیست و چه کاربردی دارد؟ در پاسخ به سوال سانروف یعنی چی باید بگوییم که سانروف، سقف خودرو ولی از جنس شیشه است. معمولا سانروف ها تا یک سوم مساحت سقف خودرو را می‌گیرند. سانروف ها به دو صورت برقی و دستی به کار می‌رفتند که در حال حاضر، دیگر هیچ خودرویی با سانروف دستی تولید نمی‌شود.

سانروف ماشین ممکن است از ابتدای ساخت خودرو روی آن نصب شده باشند. اما خودتان نیز می‌توانید پس از خرید خودروهای بدون سانروف در صورت تمایل یکی از آن ها را نصب نمایید. اما پیش از نصب سانروف باید ابتدا بدانید که کاربرد سانروف چیست و انواع آن را بشناسید و اطلاعاتی درباره آن کسب نمایید.

منظور از سانروف خودرو چیست

منظور از سانروف خودرو چیست ؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای خیلی از افراد ایجاد شود این است که سانروف چیست و چه کارایی دارد؟ برای پاسخ به سوال سانروف یعنی چه باید گفت که سانروف ماشین یک پنل شیشه ای است که در قسمت سقف و بالای خودرو قرار دارد و باعث می‌شود نور به داخل خودرو راه بیابد. همچنین سانروف امکان باز شدن دارد و می‌تواند باعث گردش هوا شود.

معنی سانروف ماشین بسیار ساده است اما با این حال خیلی از افراد هستند که سانروف و مونروف را یکسان می‌دانند و تصور می‌کنند که هر دوی آن ها کاملا با یکدیگر برابر هستند اما خوب است بدانید که سانروف و مونروف دارای تفاوت های زیادی هستند.

اینکه معنی سانروف چیست در ابتدای مقاله توضیح دادیم اما اگر بخواهیم به صورت کلی تعریفی ارائه دهیم، سانروف و مونروف به طور مشترک به هر صفحه ای گفته می‌شود که در سقف خودرو به کار می‌روند و هدف آن ها وارد کردن نور یا هوا یا هر دو به داخل خودرو است.

در صورتی که خودرو شما به خدمات صافکاری و نقاشی نیاز دارد و به دنبال بهترین مرکز صافکاری در محل هستید تا مشکل خودرو شما را در کوتاه تزین زمان ممکن حل کند، به صفحه صافکاری در محل مراجعه کنید.

یکی از تفاوت های سانروف و مونروف این است که معمولا سانروف ها شفاف و شیشه ای هستند اما مونروف رنگی ساخته می‌شود. در واقع می‌توانیم این طور بگوییم که مونروف ها نوعی از سانروف ها هستند. عملکرد مونروف نیز می‌تواند مانند سانروف دستی یا برقی باشد.

امروزه به سانروف های شیشه ای داخلی هم مونروف گفته می‌شود. در واقع می‌توان گفت که مونروف ها صفحه ای متحرک هستند که بین سطح داخلی و خارجی سقف خودرو حرکت می‌کنند.

تا به اینجای مقال توضیح دادیم که سانروف خودرو چیست. حال در ادامه قصد داریم شما را با انواع مختلف سانروف و همچنین تاریخچه آن آشنا کنیم.

تاریخچه سانروف

در سال های اول دهه بیست قرن نوزدهم، کم کم ماشین هایی روی کار آمدند که یک سقف آهنی در عقب داشتند و سرنشینان قسمت جلوی خودرو بالای سر خود پوششی نداشتند. این خودرو ها در زمان خود جزو خودرو های لاکچری و گران قیمت محسوب می‌شدند و بان نام های سدان و کوپه شناخته می‌شدند.

اواخر همین دهه بود که سقف های فلزی گوناگون تر شدند و به طرزی پیشرفته تر نیز عمل می‌کردند. در خودرو های جدید، سقف های فلزی وجود داشتند که قسمتی آن ها درون شکاف سمت دیگر سقف خودرو پنهان می‌شد.

کم کم خودرو هایی با سقف های کاملا فلزی وارد بازار شدند که نام سدان بر آن ها گذاشته شد و بعد ها، خودرو های کوپه دارای سقف های فلزی و پارچه ای جمع شونده شدند.

در این دهه بود که اولین سانروف فلزی متحرک توسط شرکت انگلیسی ام جی ابداع شد.

سانروف چه کاربردی دارد و در چه خودرویی نصب می‌شود

در این بخش می خواهیم شما را با کاربرد سانروف آشنا کنیم. سانروف ها هم برای این که بتوانید هوا و نور را تنظیم کنید و هم به خاطر چشم انداز زیبایی که از آسمان به شما می‌دهند کاربرد دارند. سانروف روی برخی از خودرو ها به صورت فابریک و در کارخانه نصب می‌شود اما در صورت تمایل می‌توانید روی خودروی خود نیز سانروف نصب کنید.

با توجه به نوع خودروی شما، ابعاد و تکنولوژی به کار رفته در آن، سانروفی که روی خودرویتان نصب می‌شود متفاوت خواهد بود. این تفاوت می‌تواند هم در نوع سانروف ماشین به کار رفته باشد و هم در ابعادی که از آن استفاده می‌شود.

یکی از روش های صافکاری که از محبوبیت بالایی برخوردار است صافکاری به روش pdr می باشد. برای دریافت این خدمات به صفحه صافکاری پی دی ار مراجعه کنید.

لاذم به ذکر است که ابعاد سانروف خودرو باید به گونه ای باشد که به بدنه خودرو آسیب نرسد.

در بیش تر مواقع، کارشناسان نصب سانروف روی خودرو هایی که به طور فابریک و از کارخانه بدون سانروف بوده اند را پیشنهاد نمی‌کنند چرا که این کار موجب وارد شدن صدمه به بدنه خودرو و ضعیف شدن سقف آن می‌شود. البته این مورد نیز بستگی به خودروی شما دارد که برای اطمینان از آن باید با نیروی متخصص مشورت نمایید تا بتوانید تصمیم قطعی بگیرید.

اگر قصد دارید ماشین سانروف دار بخرید و می خواهید بدانید ماشین سانروف دار چیست و چه مدل هایی از خودرو دارای سانروف می باشند، می توانید با یک سرچ ساده در گوگول پاسخ این سوال را بیابید.

انواع سانروف ها

انواع سانروف ها

سانروف ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

سانروف پاپ  آپ  Pop-Up

سانروف های پاپ آپ انواعی از سانروف هستند که از سقف جدا شده و به سمت بالا حرکت می‌کنند. این ویژگی آن ها را تبدیل به دسته ای خاص از سانروف ها می‌کند و موجب می‌شود سانروف های پاپ آپ را منحصر به فرد بدانند.

سانروف پاپ آپ که نوعی سانروف دستی محسوب می شود، به صورت دستی تنظیم شده و به بالا هل داده می‌شود. در صورتی که بخواهید آن را به صورت جداگانه و غیر فابریک روی خودروی خود نصب کنید هزینه زیادی خواهد داشت و ممکن است موجب اسیب زدن به بدنه خودروی شما شود.

جالب است بدانید که یکی از مدرن ترین روش های صافکاری که توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کرده است، صافکاری با دستگاه مکش می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید به صفحه صافکاری با مکش مراجعه کنید.

سانروف جدا شونده ( Removable Sunroof )

این سانروف ها می‌توانند به طور کامل از خودرو جدا شوند. بیش تر کاربرد این نوع از سانروف در خودرو های گران قیمت است و ابعاد آن نیز نسبت به سایر انواع سانروف که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت بزرگ تر است.

سانروف جمع شونده (Folding) 

در سانروف های جمع شونده و یا سانروف های تا شونده یک سطح دوم در نمای بیرونی ماشین قرار گرفته است که یک رویه پارچه ای دارد. جنس این نوع سانروف از شیشه است و بین سقف و قسمت داخلی اتاقک خودرو قرار می‌گیرد. زمانی که قسمت شیشه ای سانروف باز می‌شود همچنان قسمت پارچه ای سانروف باقی می‌ماند و در صورت تمایل باید به صورت دستی سانروف شیشه ای را جمع نمایید.

در بعضی از ماشین ها این امکان وجود دارد سانروف تا شونده به طور کامل جمع شود.

سانروف پانورامیک (Panoramic)

این نوع سانروف ها که به سانروف های چشم انداز نیز مشهور هستند، جدیدترین نوع سانروف محسوب می‌شوند که حاصل ترکیب شدن و کنار هم قرار گرفتن دو پنل شیشه ای هستند. شما می‌توانید هر یک از این دو پنل را جابجا کنید و باز نمایید. یکی از این پنل ها برای سرنشینان جلو و یکی از آن ها برای سرنشینان عقب است.

سانروف داخلی  (In-Built) 

سانروف توکار یا سانروف داخلی، نوعی از سانروف است که موقع جمع شدن داخل بدنه خودرو ( سقف آن ) پنهان می‌شود. در سقف این خودرو ها ( که نسبت به بقیه خودرو ها ضخامت بیش تری دارد، یک شکاف متناسب با اندازه سانروف تعبیه شده است که سانروف موقع جمع شدن داخل آن پنهان شود. این مدل سانروف ها در گذشته از فلز ساخته می‌شدند اما هم اکنون شیشه ای هستند.

سانروف اسپویلر (Spoiler)

سانروف های اسپویلر بیش تر در ماشین های کوچک کاربرد دارند. این سانروف ها برای تهویه بهتر هوا و ورود نور به داخل خودرو به کار می‌روند و کارکرد آن ها به این صورت است که با زاویه کمی در قسمت عقبی خودرو باز می‌شوند. کنترل این سانروف ها برقی و الکترونیکی است.

هزینه نصب سانروف چقدر می باشد و آیا می توان در خودرو های معمولی سانروف نصب کرد ؟

قیمت های نصب سانروف متفاوت است. نصب سانروف در ایران به دو صورت مجاز و بدون مجوز صورت می‌گیرد که در انواع غیر مجاز و بدون مجوز، معمولا از سانروف های چینی بی کیفیت ولی ارزان قیمت استفاده می‌شود و در حالت مجاز، از سانروف های هلندی و ایتالیایی استفاده می‌شود که طبیعتا قیمت بیش تری دارند.

ماشین سانروف دار چیست

اگر می خواهید برای خرید خودرو با ماشین سانروف دار آشنا شوید، در ادامه ماشین های ایرانی سانروف دار را به شما معرفی خواهیم کرد.

خودروهای سانروف دار ایرانی عبارت‌اند از:

 • خانواده برلیانس H300، H320 و H330
 • ام وی ام X22
 • دنا پلاس اتوماتیک مدل ۱۳۹۹
 • چری آریزور مدل ۱۳۹۹
 • بسترن B30
 • جک S3
 • دانگ فنگ H30
 • لیفان X60
 • چانگان CS35

مجموعه اتوصافکار امیدوار است از این مقاله لذت برده باشید، برای مطالعه مقالات این چنینی به بخش منو/مقالات مراجعه کنید.

سوالات متداول

سانروف چیه؟

سانروف به یک نوع پنل شیشه ای موجود در سقف خودرو گفته می شود که باعث ورود و خروج نور و هوا به داخل خودرو می شود. اگر می خواهید با انواع سانروف و کاربردهای آن آشنا شوید این مقاله را مطالعه کنید.

کاربرد سانروف چیست؟

هماطنور که گفتیم سانروف ها علاوه بر اینکه به شما امکان تنظیم نور و هوا به داخل خودرو می دهد بلکه، چشم انداز زیبایی از آسمان به سرنشینان می دهد که در بسیاری از خودروها به صورت فابریک وجود دارد.

انواع سانروف چیست؟

سانروف ها به انواع مختلفی از جمله : سانروف جدا شونده، داخلی، پانورامیک، جمع شونده، پاپ آپ و… دسته بندی می شوند که در این مقاله کاربردهای آن را کامل توضیح داده ایم.

مقالات اخیر

گفتگو کنید

1 نظر

 1. با سلام .
  در خودروی شاهین G که جدیدا تولید می‌شوند (۱۴۰۲) که انصافا از نظر زیبایی ظاهری و داخلی شاهکار سایپا حساب میشود، نوعی سانروف برقی دیدم که هم بصورت پاپ آپ عمل میکرد، یعنی جلو یا عقب یا پهلوها و حتی کامل چند سانت به طرف بالا می‌رفت و هم بصورت کشویی به داخل محفظه سقف جمع میشد. داخل اتاق هم یک‌ درپوش کشویی هم رنگ و جنس سقف داخلی دارند که با دست و هم برقی باز و بسته میشود ، مالک‌ خودرو می‌گفت که فابریک کارخانه هست ! و بسیار راضی بود.
  آیا امکان نصب چنین سانروفی روی دنا پلاس صفر کیلومتر غیر اتوماتیک که سانروف ندارند وجود دارد؟ دقیقا با همین مشخصات و جنس مشابه . متوسط قیمت نسب چنین سانروف روی دنا پلاس چقدر است ؟ میشود سانروف شاهین G جدید را عیناً روی دنا نصب کرد؟ ظاهرا سانروف فابریک دنا پلاس زیاد جالب نیست و فقط به سمت عقب جمع میشوند. و مالکان نیز رضایت چندانی از عملکرد و بخصوص عایق بندی سانروف دنا پلاس اتومات ندارند

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صافکاری PDR

صافکاری بدون رنگ با دستگاه به صورت pdr

صافکاری با دستگاه مکش

صافکاری بدون رنگ با دستگاه مکش و حرفه ای

صافکاری با چسب حرارتی

صافکاری های جزئی با استفاده از چسب حرارتی

صافکاری مغناطیسی

صافکاری به صورت مغناطیسی با دستگاه

صافکاری با لیزر

استفاده از جدید ترین تکنولوژی های صافکاری

صافکاری سنتی

صافکاری سنتی بدون رنگ

برترین صافکاری ها

نیاز به راهنمایی بیشتر دارید
همین حالا تماس بگیرید