پراید SE111 ۲,۰۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X111 ۲,۰۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید SE131 ۱,۸۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X131 ۱,۸۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 ۱,۶۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 پلاس ۱,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا صندوق دار sx ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا هاچ بک EX ۲,۰۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
ساینا EX دنده ای ‏ ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
کوئیک دنده ای ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
شاهین G ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 405 slx ۳,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس ساده ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس lx ۳,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 206 تیپ 2 ۳,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
علت خرابی تسلکوپی فرمان پراید | چه دلایلی باعث به مشکل افتادن تلسکوپی فرمان پراید می شود !؟

علت خرابی تسلکوپی فرمان پراید

یکی از مهم ترین قسمت های خودرو که نقشی حیاتی در آن دارد، سیستم فرمان است که وظیفه کنترل و هدایت خودرو را برعهده دارد. از سیستم فرمان خودرو برای تعیین جهت و تغییر مسیر حرکت ماشین استفاده می‌شود و در نتیجه کیفیت سیستم فرمان خودرو تاثیر مستقیم روی نحوه رانندگی ما و کیفیت آن دارد.

یکی از اجزای مهم پراید که نقش مهمی در سیستم فرمان آن دارد، تلسکوپی فرمان است. در صورتی که تلسکوپی فرمان دچار ایراد شود، موقع رانندگی مشکلات زیادی پیش خواهد آمد. در این مقاله قصد داریم شما را با این قطعه مهم بیش تر آشنا کنیم و علت های خرابی تلسکوپی پراید را بررسی نماییم.

تلسکوپی فرمان، وظیفه متصل کردن جعبه فرمان و غربیلک فرمان را برعهده دارد که البته اگر با موقعیت های قطعات در پراید آشنا باشید می‌دانید که این اتصال نمی‌تواند به صورت مستقیم باشد بلکه باید با میلفرمان انجام شود.

در بیش تر خودرو های موجود در بازار، برای آسایش بیش تر راننده، مجموعه میلفرمان ( که خود به وسیله چارشاخه و بلبرینگ به جعبه فرمان و غربیلک وصل شده است ) قابلیت تنظیم کردن ارتفاع را دارا هستند که به شکل های مکانیکی و برقی در خودرو ها تعبیه شده است.

در حالت تنظیم مکانیکی با اهرم و در حالت برقی با موتور. در واقع، تلسکوپی فرمان این امکان را به راننده می‌دهد که فرمان را با توجه به فاصله بدن تنظیم کند تا جایی که بیش ترین راحتی را داشته باشد.

البته خوب است بدانید مشکلاتی که در تلسکوپی فرمان پراید بروز پیدا می‌کنند خیلی متنوع نیستند و بسیار کم پیش می‌آید که تلسکوپی فرمان پراید خراب شود. اما با توجه به اهمیت این بخش، بهتر است حتما با علت های خرابی تلسکوپی فرمان پراید و روش رفع ایرادات آن ها آشنا شوید.

مشکلاتی که برای تلسکوپی فرمان پراید پیش می‌آيد معمولا به شکل های زیر پدیدار می‌شود:

  • شنیدن صدای تق تق از فرمان پراید هنگام چرخش
  • لرزیدن بیش از حد فرمان پراید

در حالت اول که مشکل، شنیدن صدای تق تق هنگام پیچیدن می‌باشد، ممکن است مشکل از خراب شدن کله پلوس چرخ باشد. احتمال دیگری نیز برای بروز این حالت وجود دارد و آن خشکی و یا خرابی بلبرینگ تلسکوپی فرمان است.

اگر فرمان خودرو شما دچار لرزش شده و به دنبال راه هایی برای رفع این مشکل هستید، مقاله دلیل لرزش فرمان خودرو را مطالعه کنید.

برای آن که تشخیص دهید، کدام یک از دو حالت موجب شنیدن صدای تق تق از فرمان پراید هنگام چرخش شده است باید به شیوه زیر عمل کنید:

فرمان را به صورت کامل به یک طرف بچرخانید و سپس با احتیاط شروع به حرکت نمایید. اگر هنگام حرکت نیز صدای تق تق همچنان به گوش برسد، مشکل به خاطر خراب شدن پلوس به وجود آمده است.

اما در صورتی که شنیده شدن صدای تق تق در هنگام حرکت امتداد پیدا نکند و صرفا موقع پیچیدن این صدا را بشنوید، ایرادر به خاطر خشک شدن و یا خراب شدن بلبرینگ تلسکوپی فرمان پراید است.

در مورد حالتی که احساس می‌کنید فرمان خودروی شما، بیش تر از حالت عادی لرزش و ارتعاش دارد، باید پلوس و جلوبندی خودرو را بررسی نمایید تا کاملا متعادل و بالانس باشد. اما اگر جلوبندی مشکلی نداشته باشد، ایراد از پیچ های کعبه فرمان و تلسکوپی فرمان پراید است.

مشکلات رایج تلسکوپی فرمان پراید

در این حالت باید پیچ های این دو مجموعه بررسی شود و در صورت لزوم واشر بندی گردد. در واقع در حالتی که مشکل فرمان، ارتعاش و لرزش بیش از حد است، خراب بودن تلسکوپی دومین موردی است که باید به عنوان علت بروز مشکل، به آن بپردازید.

در صورتی که قفل فرمان گیر کند و یا حالتی پیش بیاید که فرمان خلاص نشود، این ایراد ممکن است به خاطر خشک شدن مغزی سوئیچ باشد. ایراد مغزی سوئیچ را در بیش تر موارد می‌توانید با روغن کاری و تمیز کردن آن برطرف نمایید.

اگر با چرخاندن غربیلک فرمان پراید، چرخ های آن نمی‌چرخند، احتمالا ایراد از چهارشاخ است. ولی اگر چهارشاخ مشکلی نداشته باشد، ایراد از تلسکوپی و فیوز آن است ( این حالت بیش تر در ماشین های تصادفی رخ می‌دهد )‌ .

و در آخر به یاد داشته باشید که بهترین کاری که هنگام بروز مشکل در خودرو می‌توانید انجام دهید این است که به یک تعمیرکار ماهر مراجعه نمایید. دخالت شخصی شما هنگام ایجاد خرابی ممکن است موجب گسترش آسیب و وارد شدن خسارات بیش تر گردد.

به این مقاله علاقه پیدا کردید ؟ پس حتما عناوین زیر براتون جالب خواهد بود :

صدا دادن لاستیک جلوی پراید

لاستیک 165 بهتره یا 175

بهترین کارخانه های لاستیک سازی ایران

تفاوت لاستیک 205 با 185

لاستیک گل ریز یا گل درشت

معایب لاستیک پهن برای 206

تفاوت فاق لاستیک 60 با 65

مزایا و معایب لاستیک 205 برای پژو 405

مقالات اخیر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صافکاری PDR

صافکاری بدون رنگ با دستگاه به صورت pdr

صافکاری با دستگاه مکش

صافکاری بدون رنگ با دستگاه مکش و حرفه ای

صافکاری با چسب حرارتی

صافکاری های جزئی با استفاده از چسب حرارتی

صافکاری مغناطیسی

صافکاری به صورت مغناطیسی با دستگاه

صافکاری با لیزر

استفاده از جدید ترین تکنولوژی های صافکاری

صافکاری سنتی

صافکاری سنتی بدون رنگ

برترین صافکاری ها

نیاز به راهنمایی بیشتر دارید
همین حالا تماس بگیرید