پراید SE111 ۲,۰۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X111 ۲,۰۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید SE131 ۱,۸۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X131 ۱,۸۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 ۱,۶۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 پلاس ۱,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا صندوق دار sx ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا هاچ بک EX ۲,۰۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
ساینا EX دنده ای ‏ ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
کوئیک دنده ای ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
شاهین G ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 405 slx ۳,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس ساده ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس lx ۳,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 206 تیپ 2 ۳,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
علت صدای فرمان هنگام چرخش | آموزش رفع صدای تق تق فرمان هنگام چرخش ماشین

علت صدای فرمان هنگام چرخش

راهنمای مطالعه

یکی از مشکلات رایج در اغلب خودرو ها شنیدن صدای فرمان هنگام چرخش می باشد که می تواند به دلایل مختلفی این اتفاق بیقتد و در صورت عدم رسیدگی به موقع می تواند برای شما مشکل ساز شود. اگر شما هم به دنبال راه حلی برای رفع این مشکل هستید، در انتهای این مقاله با صفر تا صد علت صدای فرمان هنگام چرخاندن و راه حل آن آشنا خواهید شد.

یکی از خدمات مهمی که مجموعه اتوصافکار به شما مشتریان عزیز در سراسر تهران ارائه می دهد، خدمات صافکاری و نقاشی می باشد که در کوتاه ترین زمان و کمترین هزینه توسط افراد مجرب و متخصص انجام می شود. برای دریافت این خدمات و همینطور اطلاع از هزینه ها می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

آشنایی با قطعات هیدرولیکی خودرو

شنیدن صداهایی مانند تق تق کردن، جیغ کشیدن یا قولنج فرمان خودرو در هنگام چرخش یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است هر خودرو سواری آن را تجربه کرده باشد که در بیشتر مواقع به دلیل عدم تنظیم فرمان یا خارج بودن چرخ از محور اصلی خود این اتفاق می افتد.

خودرو از بخش های مختلفی تشکیل شده که سیستم فرمان یکی از بخش های مهم آن می باشد چرا که هر گونه ایراد یا خرابی در این سیستم باعث اختلال در عملکرد بخش های مختلف خودرو می شود.

برای پیدا کردن مشکل و رفع آن ابتدا باید قطعات هیدرولیکی فرمان خودرو را بشناسید تا بتوانید علت را پیدا کرده و آن را برطرف کنید.

قطعات هیدرولیکی شامل روغن هیدرولیک، شیلنگ ها و لوله های رفت و برگشت روغن هیدرولیک، پمپ هیدرولیک، مخزن هیدرولیک، شیر هیدرولیک، تسمه هیدرولیک فرمان و جک هیدرولیک(دو طرف فرمان) می باشد.

اگر فرمان خودرو شما دچار مشکل شده و قصد دارید به بهترین و نزدیک ترین تعمیرگاه خودرو در منطقه مورد نظر خود مراجعه کنید میتوانید به صفحه تعمیرگاه ماشین مراجعه کرده و لیست معتبرترین تعمیرگاه های مناطق مختلف تهران را دریافت کنید.

علت صدا دادن پمپ هیدرولیک هنگام چرخاندن فرمان

همانطور که می دانید نیروی دورانی تسمه پمپ از موتور تامین می شود. بعد از آن پمپ روغن را با فشاری در حدود ۷۰ بار از طرف شیلنگ ها و لوله های رفت و برگشت روغن هیدرولیک به عقب شیر می رساند.

از آنجایی که شیر هیدرولیک به این دلیل که در هنگام چرخش فرمان روغن هم به چپ و راست هدایت شود، دارای حفره هایی است که از این روش هدایت به دو سمت صورت می گیرد. از طرفی دیگر به این خاطر که روغن داخل سیستم هیدرولیک در جریان باشد و از نظر مقدار روغن کمبودی پیدا نکند، مخزن هیدرولیک در سیستم طراحی شده که جریان روغن هم بعد از انجام عملکرد خود از طریق لوله ها به مخزن بر می گردد.

اگر فرمان خودرو شما لرزش دارد و علت ان را نمی دانید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله دلیل لرزش فرمان خودرو را مطالعه کنید تا با دلایل و راه حل لرزش فرمان خودرو آشنا شوید.

در هنگام چرخش فرمان شنیدن صداهای عجیب و غریب می تواند چند دلیل داشته باشد :

خرابی پمپ باعث می شود که پمپ هیدرولیک در هنگام کار کردن به جای موتور صداهایی غیرعادی تولید کند.

در صورتی که هنگام چرخش فرمان صداهایی از دو سمت شنیده شود، احتمالا میزان روغن در مخزن هیدرولیک به مقدار کافی نیست و به همین دلیل شما باید ابتدا بررسی کنید که آیا لوله ها نشتی کرده اند یا خیر؟

گاهی اوقات این مشکل به دلیل بی کیفیت بودن روغن ها اتفاق می افتد که در چنین شرایطی می توان گفت که فرمان خودرو قولنج کرده یا در هنگام چرخش گیر دارد.

در صورتی که هنگام چرخش فرمان صداهایی شبیه به جیغ یا سوت کشیدن بشنویم، ممکن است ایراد از فولی تسمه روی میل لنگ باشد یا سایز تسمه هیدرولیک مناسب نیست و باید رگلاژ شود.

اگر می خواهید درمورد صدای ماشین اطلاعات بیشتری کسب کنید و به بررسی انواع صدای ماشین و عیب‌یابی بر اساس آن‌ها بپردازید، به صفحه انواع صدای ماشین مراجعه کنید.

علت صدا دادن پمپ هیدرولیک هنگام چرخاندن فرمان
علت صدا دادن پمپ هیدرولیک هنگام چرخاندن فرمان

علت صدای فرمان هنگام چرخش

اگر شما هم این سوال ذهنتان را درگیر کرده که چرا فرمان هنگام چرخاندن صدا می‌دهد، در پاسخ به این سوال باید بگوییم که دلایل مختلفی می تواند در بروز این صدا تاثیر گذار باشد که در ادامه قصد داریم علت ایجاد صدا هنگام چرخاندن فرمان خودرو را به طور کامل بررسی کنیم. در بروز هر گونه مشکلی در سیستم فرمان خودرو باید به سرعت این مشکل برطرف شود چرا که در صورت عدم رسیدگی به موقع می تواند برای شما دردسر ساز شود.

 • سیستم هیدرولیک فرمان

یکی از علت صدای فرمان هنگام چرخش مربوط به سیستم هیدرولیک خودرو می باشد. فرمان دارای سیستم هیدرولیک شده در بسیاری از خودروهایی که تقریبا در دو دهه قبل تولید شده اند، وجود دارد. این سیستم باعث می شود تا رانندگان خودرو بتوانند کنترل بهتری بر روی خودرو خود داشته باشند و هنگام چرخش فرمان مجبور نباشند تا فشار زیادی بر روی فرمان خودرو وارد کنند.

در بعضی مواقع خرابی یکی از قطعات سیستم هیدرولیک می تواند باعث بروز صداهای غیرعادی در فرمان و در گاهی اوقات باعث سفت شدن آن شود.

سیستم هیدرولیک از قطعات مختلفی از جمله روغن هیدرولیک، شیلنگ ها و لوله های رفت و برگشت روغن هیدرولیک، پمپ هیدرولیک، مخزن هیدرولیک، شیر هیدرولیک، تسمه هیدرولیک فرمان و جک هیدرولیک(دو طرف فرمان) تشکیل شده است که یکی از اصلی ترین و مهم ترین دلیل صدای فرمان خودرو در بیشتر مواقع مربوط به کافی نبودن میزلن روغن هیدرولیک می باشد.

باید بدانید که روغن هیدرولیک هر ۴۰٫۰۰۰ کیلومتر مسافتی که خودرو طی می کند، حداقل یک بار باید عوض شود. به این نکته توجه داشته باشید که بی کیفیت بودن روغن هیدرولیک باعث می شود به دیگر قطعات سیستم هیدرولیک آسیب وارد شده و برای شما مشکل ساز شود.

اگر قصد خرید خودرو دست دوم دارید و برای اطمینان حاصل کردن از سالم بودن خودرو به دنبال معتبرترین سرویس کارشناسی خودرو هستید، می توانید همین حالا به لینک زیر مراجعه کنید و درخواست کارشناسی خود را ثبت کنید.

کارشناسی خودرو
 • قطعات بی کیفیت و تقلبی یدکی خودرو

قطعات یدکی بی کیفیت و تقلبی یکی دیگر از علت صدای فرمان هنگام چرخش می باشد. همانطور که می دانید تشخیص اصلی بودن و تقلبی نبودن قطعات کار دشواری است و زمانی که از این قطعات در سیستم هیدرولیک و تعلیق استفاده می کنید تازه متوجه می شوید که ایا این قطعه اصل است یا خیر.

به طور مثال زمانی که شیلنگ فشار قوی هیدرولیک در ماشین هایی مانند ۲۰۶، ۲۰۷ و… دچار خرابی یا مشکل شده باشد، اگر این قطعه بی کیفیت باشد و نشتی پیدا کند به دلیل محل قرار گیری آن در نزدیکی اگزوز، موجب آتش گرفتن موتور و همینطور آتش گرفتن کل خودرو می شود.

برای این که این اتفاق بروز پیدا نکند، می توانید قطعات یدکی سیستم هیدرولیک و سیستم تعلیق را از فروشگاه هایی همچون فروشگاه یدک یار خریداری کنید که به شما ضمانت نامه اصل بودن محصول را نیز ارائه می کند.

برای پیشگیری از این اتفاق باید از خرید قطعات یدکی بی کیفیت و تقلبی جلوگیری کنید. بهتر است این قطعات را از قروشگاه های معتبر خریداری کنید که به شما ضمانت اصل بودن کالا را ارائه می دهند.

 • فرسوده شدن بازوها و ضربه گیرها

یکی از علت صدا دادن فرمان پراید هنگام چرخاندن فرسودگی بازوها و ضربه گیرهای خودرو می باشد. این قطعات اگر فرسوده شوند باعث ایحاد صداهای غیرعادی در هنگام چرخش فرمان خودرو می شوند.

در بعضی مواقع زمانی که در یک مسیر پرپیچ و خم رانندگی می کنیم ممکن است صداهای غیرعادی و آزار دهنده ای به گوشمان برسد. از آنجایی که بازوها و ضربه گیرها بیشتر در سیستم فنربندی چرخ ها که به فرمان مرتبط هستند، وجود دارند که اگر فرسوده باشند باعث تولید صداهای زیاد می شوند.

 • غیر استاندارد بودن رینگ و لاستیک

استاندارد نبودن رینگ و لاستیک خودرو یکی از علت صدا هنگام چرخاندن فرمان سمند محسوب می شود. در بیشتر مواقع بعضی از افراد بخصوص افراد جوان برای زیبایی ظاهری خودرو خود از رینگ و لاستیک هایی استفاده می کنند که استاندارد نبوده و باعث آسیب به خودرو می شود.

این لاستیک و رینگ ها ممکن است در هنگام دور زدن برای خودرو شما مشکل ایجاد کند و زاویه مناسب بین پرخ ها را کاملا از بین ببرد و هیمن امر یکی از علت صدای فرمان هنگام چرخاندن است.

به این نکته توجه داشته باشید که پهن بودن بیش از حد لاستیک ها و همینطور غیر استاندارد بودن آن ها باعث می شود که پمپ هیدرولیک با فشار بیشتری عملکرد خود را انجام دهد که در نهایت منجر به ایجاد صدا می شود.

اگر مالک خودرو 207 هستید و قصد خرید بهترین رینگ و لاستیک برای خودرو خود را دارید، مطالعه مقاله بهترین رینگ و لاستیک برای پژو 207 به شما کمک می کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

علت صدای فرمان هنگام چرخش
علت صدای فرمان هنگام چرخش
 • فرسوده و کهنه شدن رادها

یکی از مواردی که علت صدای جیر جیر هنگام چرخاندن فرمان تیبا به شمار می آید، فرسودگی و کهنه شدن رادهاست. درواقع راد قطعه ای است که وظیفه آن اتصال میله و فرمان به تایرهای خودرو است.

حال اگر این قطعه فرسوده یا کهنه شود، زمانی که شما در مسیرهای ناهموار و پر پیچ و خمی رانندگی می کنید، صداهایی غیر عادی می شنوید که مربوط به فرمان خودرو می باشد. برای رفع صدای جیر جیر فرمان باید هر چه سریع تر این قطعه را بررسی کنید تا از مشکلات بعدی جلوگیری کنید.

 • وجود ایراداتی در بوش های سیستم تعلیق

یکی از دلایلی که باعث ایجاد صدا هنگام چرخاندن فرمان 206 می شود، خرابی بوش های سیستم تعلیق است که این مورد یکی از دغدغه های افرادی است که مالکان خودرو 206 می باشند.

وجود هر گونه مشکلی از جمله ترک خوردن، پارگی و یا حتی شکسته شدن در بوش های سیستم تعلیق باعث سرو صداهای اضافی در هنگام چرخش فرمان خودرو می شود.

 • وجود ایراد در مهره ها و بلبرینگ ها

وجود ایراداتی در مهره ها و بلبرینگ ها، یکی دیگر از مواردی که علت صدای فرمان هنگام چرخش محسوب می شود. زمانی که مهره چرخ ها شل بسته شده باشد یا بلبرینگ ها خراب باشند، موجب ایجاد صدای قیژ هنگام چرخاندن فرمان خودرو می شود.

 • خراب بودن سرپلوس یا میل پلوس

خرابی سرپلوس و یا میل پلوس از دیگر علت صدای فرمان هنگام چرخش می باشد. یکی از مهم ترین قطعات خودرو، پلوس می باشد که معمولا در هنگام چرخش فرمان خود را نشان می دهد و هر گونه خرابی در آن باعث ایجاد مشکلاتی در حرکت خودرو می شود.

یکی از مهم ترین وطایف پلوس، انتقال نیروی تولید شده توسط موتور خودرو به قسمت گیربکس یا جعبه دنده می باشد. حال اگر این قطعه خراب شود در این فرآیند اختلال ایجاد می کند که در نهایت این امر منجر به بروز سر و صدا در هنگام چرخش فرمان می شود.

خرابی پلوس می تواند دلایل زیادی داشته باشد که از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • یکی از مهم ترین دلایل خرابی پلوس، پارگی در گردگیرها می باشد.
 • اگر دور موتور و سرعت ماشین به درستی تنظیم نشود و یا به عبارتی با دنده اشتباهی خودرو رانندگی کنید، باعث خرابی سرپلوس می شود.
 • استفاده نامناسب از ترمز دستی و همینطور ترمزکردن های شدید و به طور پیوسته می تواند به سرپلوس شما آسیب جدی وارد کند.
 • اگر اتصالات سرپلوس که به گیربکس و موتور وصل شده اند، دچار مشکل شوند باعث خرابی سرپلوس می شود.
 • اگر در هنگام عوض کردن دنده کلاچ را به طور ناگهانی رها کنید، این امر باعث وارد شدن ضربه شدید به موتور می شود و در نهایت خرابی سر پلوس را برای شما به همراه دارد.
 • بکسل کردن خودرو و دیگر وسایل یکی دیگر از دلایل خرابی سرپلوس می باشد.
 • یکی دیگر از مواردی که باعث خرابی سرپلوس می شود، عدم تعمیر به موقع قطعاتی است که خراب شده و این موضوع به صاحب خودرو مربوط می شود.

صدای کمک فنر هنگام چرخاندن فرمان

یکی دیگر از صداهایی که ممکن است هنگام چرخش فرمان بشنوید، صدای کمک فنر است. زمانی که کمک فنر نشتی کند، دلیل آن نشتی روغن می باشد که باید هر چه سریعتر تغویض شود.

از علائم خرابی کمک فنرها می توان به مواردی از جمله بالا و پایین پریدن ماشین در مسیرهای ناهموار، ترمز شدید خودرو و… اشاره کرد که نباید ان ها را نادیده بگیرید.

یکی از مهم ترین و خطرناک ترین علائم خرابی کمک فنرها، چرخش و پیچیدن بیش از اندازه ماشین در پیچ ها می باشد. این مشکل به طوری است که خودرو از کنترل شما خارج شده و در این شرایط کمک فنرهای خودرو کاملا خراب می شوند.

چرخش یا نامنظم بودن حرکت چرخ ها در جاده ها، یکی دیگر از مشکلاتی است که ناشی از کمک فنر ها می باشد. به این نکته توجه داشته باشید که زمانی که ماشین فشار بیش از حدی را تحمل می کند، باعث می شود که به کمک فنرها اسیب شدیدی وارد شود. بنابراین دقت داشته باشید که اندازه بار خودروی خود را تنظیم کنید.

از رایج ترین ایراد در کمک فنرها، انحراف در هنگام حرکت است که در بیشتر مواقع با صداهایی شبیه به قرقر همراه است. یکی دیگر از مشکلاتی که باعث ایجاد صدا در کمک فنرها می شود، تایرهای فرسوده و خراب می باشد که لازم است جدی گرفته شود.

در بعضی مواقع بسیاری از رانندگان خودرو با مشکل نوسان برق همراه هستند. اگر به دنبال راهکاری برای جلوگیری از نوسان برق خودرو هستید، به شما پیشنهاد می کنیم به صفحه علت نوسان برق خودرو مراجعه کنید.

صدای کمک فنر هنگام چرخاندن فرمان
صدای کمک فنر هنگام چرخاندن فرمان

برای جلوگیری از این مشکل چکاری باید انجام دهیم؟

نگران نباشید چرا که این مشکل به راحتی قابل تشخیص بوده و شما می توانید به راحتی با مراجعه به یک تعمیرگاه معتبر این مشکل را برطرف کنید. یک شخص متخصص ابتدا سیستم تعلیق و سیستم فرمان خودرو شما را بررسی کرده و به رفع ان می پردازد.

در بعضی مواقع ممکن است سیستم تعلیق فقط نیاز به یک روغن کاری داشته باشد که به سرعت رفع می شود؛ اما گاهی اوقات ممکن است یک قطعه خراب شده باشد که نباید آن را نادیده بگیرید و لازم است که جدی گرفته شود چرا که هر قطعه خراب می تواند عملکرد قطعات دیگر را با مشکل مواجه کند.

یکی از مواردی که می تواند در جلوگیری از این امر به شما کمک کند، انجام سرویس های دوره ای می باشد. این امر شما را از سلامت کامل قطعات مطمئن می کند و در صورتی که هر گونه مشکلی وجود داشته باشد شما میتوانید به سرعت آن را برطرف کنید.

جمع بندی

شنیدن صدای فرمان هنگام چرخاندن یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است بسیاری از رانندگان خودرو با آن مواجه باشند. اگر خودرو شما دچار مشکل شده و به دنبال آموزش رفع صدای تق تق فرمان ماشین هنگام چرخش هستید، در این مقاله به طور کامل توضیح داده ایم که علت صدای فرمان خودرو هنگام چرخاندن چیست و چه راه حلی دارد.

سوالات متداول

چرا ماشین هنگام چرخاندن فرمان صدا می‌دهد؟

همانطور که در مقاله به طور کامل توضیح داده ایم، عوامل مختلفی در ایجاد سر و صداهای غیرعادی در هنگام چرخش فرمان خودرو دخالت دارد که یکی از اصلی ترین دلایل آن مربوط به عدم تنظیم فرمان یا خارج بودن چرخ از محور اصلی خود می باشد.

علت صدا دادن فرمان پراید هنگام چرخاندن چیست؟

یکی علت صدای فرمان هنگام چرخاندن، وجود قطعات یدکی بی کیفیت و تقلبی در خودرو می باشد که برای رفع این مشکل باید قطعات اصل را از فروشگاه هایی بخرید که به شما ضمانت اصل بودن کالا را بدهد.

علت صدا هنگام چرخاندن فرمان 206 چیست؟

یکی از مهم ترین علت صدا هنگام چرخش فرمان در خودروهای 206، وجود ایراداتی در بوش های سیستم تعلیق می باشد. وجود مشکلاتی از جمله ترک خوردن، پارگی و یا حتی شکسته شدن در بوش های سیستم تعلیق باعث ایجاد صدا می شود.

مقالات اخیر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صافکاری PDR

صافکاری بدون رنگ با دستگاه به صورت pdr

صافکاری با دستگاه مکش

صافکاری بدون رنگ با دستگاه مکش و حرفه ای

صافکاری با چسب حرارتی

صافکاری های جزئی با استفاده از چسب حرارتی

صافکاری مغناطیسی

صافکاری به صورت مغناطیسی با دستگاه

صافکاری با لیزر

استفاده از جدید ترین تکنولوژی های صافکاری

صافکاری سنتی

صافکاری سنتی بدون رنگ

برترین صافکاری ها

نیاز به راهنمایی بیشتر دارید
همین حالا تماس بگیرید