پراید SE111 ۲,۰۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X111 ۲,۰۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید SE131 ۱,۸۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X131 ۱,۸۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 ۱,۶۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 پلاس ۱,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا صندوق دار sx ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا هاچ بک EX ۲,۰۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
ساینا EX دنده ای ‏ ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
کوئیک دنده ای ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
شاهین G ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 405 slx ۳,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس ساده ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس lx ۳,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 206 تیپ 2 ۳,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
دلایل روشن شدن چراغ ترمز دستی | مشکلات متداولی که برای چراغ ترمز پیش می آید

دلایل روشن شدن چراغ ترمز دستی

راهنمای مطالعه

کشیدن دستی یکی از لذت بخش ترین حس هایی است که به رانندگان تازه وارد دست می دهد، اما قراره که از ترمز دستی همین یه جمله رو بلد باشید؟ نمی خواید بدونید که ساختار ترمز دستی چطوری و دقیقا چه کاری رو انجام میده تا خودرو رو متوقف کنه ؟ روشن شدن چراغ ترمز دستی چی ؟ بهش برخورد کردید ؟

در این مقاله از اتوصافکار به سوال آخر پاسخ خواهیم داد و دلایلی که باعث می شود چراغ ترمز دستی شما روشن شود را مورد بررسی قرار می دهیم.

ترمز دستی چگونه کار می کند ؟

قبل از اینکه به علت روشن و خاموش شدن چراغ ترمز دستی بپردازیم کمی در مورد اصل کار صحبت کنیم، چه مراحلی اتفاق می افتد تا خودرو شما بعد از کشیدن دستی بایستد؟

مدار عملکرد ترمز پدال با ترمز دستی کاملا متفاوت می باشد، بر اساس استاندراد های جهانی ترمز پدال روی چهار چرخ خود تاثیر می گذارد اما ترمز دستی تنها روی دو لاستیک پشت تاثیر می گذارد.

با کشیدن ترمز دستی سیم های متصل به آن را به حرکت در می آورید (سیم هایی که از یک سو به سمت اهرم ترمز روانه می شوند و از طرف دیگر به لنت ترمز متصل هستند)، کشیده شدن سیم های ترمز دستی کشکک ها را فعال می کند و این باعث می شود که لنت ها روی چرخ سوار شده و از حرکت آن جلوگیری کنند.

علت روشن شدن چراغ ترمز دستی

عوامل تاثیرگذار در روشن شدن چراخ ترمز

روشن شدن چراغ ترمز دستی این هشدار را به راننده می دهد که یک مشکلی در روند ترمزگیری پیش آمده است، از مهم ترین و متداول ترین علت روشن شدن چراغ ترمز دستی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. خرابی سوییچ ترمز دستی
 2. اهرم به طور کامل پایین نمی‌آید
 3. ایراد ترمزها
 4. کم بودن روغن ترمز
 5. خرابی سنسور سطح روغن ترمز
 6. تنظیم نبودن فشار روغن

موارد بالا از متداول ترین دلیل روشن شدن چراغ ترمز دستی می باشند که در ادامه به صورت کامل و به همراه راه حل موارد اشاره شده را توضیح خواهیم داد.

روشن شدن چراغ روغن یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است هر خودروسواری با آن برخورد کرده باشد. اگر این سوال در ذهن شما ایجاد شده که چراغ روغن خودرو چرا روشن می‌شود، به صفحه علت روشن شدن چراغ روغن چیست مراجعه کنید.

خرابی سوییچ ترمز دستی

همانطور که گفتیم خرابی سوییچ ترمز دستی یکی از رایج ترین دلایل روشن ماندن چراغ ترمز دستی محسوب می شود که معمولا در اکثر خودروها اتفاق می افتد. شما برای رفع آن باید هنگامی که دستی پایین است اهرم را کمی تکان دهید، در صورتی که با تکان دادن اهرم چراغ ترمز شما روشن شد و یا حتی تیک زد باید نسبت به تعویض سوییچ ترمز دستی خود اقدام کنید.

پایین نیاوردن اهرم به صورت کامل

از دیگر رایج ترین دلیل روشن شدن چراغ ترمز دستی این است که شما به صورت کامل دستی را نخوابانده اید، توجه داشته باشید که این سیستم کاملا حساس می باشد و حتی اگر زره ای فاصله میان پایین ترین حالت ممکن و اهرم شما وجود داشته باشد منجر به روشن شدن چراغ ترمز می شود.

لاذم به ذکر است که اگر شما دارای خودرو 206 هستید و می خواهید علت روشن شدن چراغ ترمز دستی 206 در سربالایی را پیدا کنید، باید در پاسخ بگوییم که می توانید همین موارد را بررسی کنید تا بتوانید علت را تشخیص دهید.

ایراد فنی ترمز

ممکن است ایرادی فنی در علت روشن ماندن چراغ ترمز دستی دخالت داشته باشند که در این صورت تنها کاری که می توان انجام داد نشان دادن خودرو به یک تعمیرگاه حرفه ای می باشد. (بیشتر => لیست تعمیرگاه های تهران)

از روش هایی که میتوان متوجه روشن شدن چراغ ترمز دستی شد این است که دستی خودرو را تا پایین ترین حالت ممکن بیاورید، در صورتی که هنوز هم چراغ دستی روشن بود می توان حدس زد که ترمز های شما دارای ایراد فنی می باشد و نیازمند مشاهده یک تعمیرکار می باشند.

کم بودن روغن ترمز

اگر فکر می کنید که روشن بودن چراغ ترمز دستی تنها مربوط به مشکلات ترمزگیری می باشد اشتباه می کنید، در واقع این سیستم توانایی هشدار برای علائمی مانند کم بودن روغن ترمز نیز کاربرد دارد.

هنگامی که روغن ترمز شما از حد نساب کمتر باشد چراغ ترمز شما هم روشن می شود تا به شما اعلان دهد، با ریختن روغن ترمز استاندارد درون محفظه مخصوص به آن می توانید این مشکل را برطرف سازید.

توجه داشته باشید که درون مخزن روغن ترمز یک میله وجود دارد که اندازه های استاندارد مایع را به شما نشان می دهد، با توجه به نوع خودرو میزان ریختن روغن ترمز نیز متفاوت است.

از دیگر نکاتی که نباید از آن غافل شد این است که علت روشن شدن چراغ ترمز دستی ۲۰۷ و دیگر خودروها مربوط به همین عوامل گفته شده می باشد. شما برای عیب یابی باید همه این موارد را در خودرو خود بررسی کنید و سپس آن را رفع نمایید.

فشار نادرست روغن

تنظیم نبودن نادرست فشار روغن می تواند یکی دیگر از مهم ترین دلایل روشن شدن چراغ ترمز دستی گردد، درواقع با تنظیم نبودن فشار روغن، نیرو به جفت چرخ ها به صورت یکسان وارد نمی شود و کشیدن دستی ممکن است تعادل خودرو را برهم بزند.

به همین دلیل چراغ دستی روشن می شود و شما برای حل این مشکل باید به نزدیک ترین تعمیرگاه مراجعه کنید.

روشن شدن چراغ باتری خودرو جز اتفاقات رایجی است که نشان دهنده خرابی یا فرسودگی باتری می باشد و لازم است جدی گرفته شود. اگر به دنبال دلایل روشن شدن چراغ باتری ماشین و راه حل رفع مشکلات باتری هستید، به صفحه روشن شدن چراغ باتری خودرو مراجعه کنید.

علت روشن ماندن چراغ ترمز دستی

یکی از مشکلاتی که رانندگان با آن رو به میشوند روشن ماندن چراغ ترمز دستی میباشد. گاهی ممکن است چراغ ترمز ماشین روشن خاموش شود اما روشن ماندن چراغ ترمز دستی میتواند کمی نگران کننده باشد و بهتر است به این نشانه کمی بیشتر توجه کنید.

علت روشن ماندن چراغ ترمز دستی را میتوان در موارد زیر خلاصه کرد:

 1. بالا ماندن اهرم ترمز دستی
 2. کم شدن روغن ترمز
 3. خراب شدن سنسور سطح روغن ترمز
 4. خراب شدن تنظیم فشار روغن ترمز
 5. خراب شدن سوئیچ ترمز دستی ماشین
 6. خراب شدن سنسور ترمز abs

برای آن که بتوانید بهتر متوجه علت روشن ماندن چراغ ترمز دستی شوید در این قسمت علل خرابی سنسور ترمز abs را نیز بررسی میکنیم که در صورت خرابی سریع تر برای رفع مشکل اقدام کنید.

 1. آسیب خارجی
 2. آلودگی زیاد
 3. پاره شدن کابل
 4. آسیب کدگذار چرخ
 5. زیاد شدن فاصله بلبرینگ چرخ

علت روشن شدن چراغ ترمز دستی پراید

 • وجود ایرادات در سیستم ترمز

وجود مشکلاتی در سیستم ترمز یکی از علت روشن شدن چراغ ترمز دستی پراید محسوب می شود که نباید از آن غافل شوید. زمانی که ترمز دستی به طور کامل پایین باشد اما چراغ هشدار همچنان روشن باشد، مشکل از سیستم ترمز خودرو شماست و شما باید با مراجعه به یک تعمیرگاه علت روشن ماندن چراغ ترمز دستی پراید را که خرابی سیستم ترمز است رفع نمایید.

 • کم بودن روغن ترمز

از دیگر علت روشن ماندن چراغ ترمز دستی پراید می توان به کم بودن میزان روغن اشاره کرد. زمانی که میزان روغن کمتر از سطح استاندارد خود باشد چراغ ترمز دستی روشن باقی می ماند. در این شرایط با پایین امدن سطح روغن ممکن است در پیچ ها سطح روغن جابجا شده و چراغ هشدار روشن و خاموش شود.

لاذم به ذکر است که علاوه بر خودرو پراید، کم بودن میزان روغن ترمز یکی از علت روشن شدن چراغ ترمز دستی کوییک می باشد.

 • خرابی سنسور سطح روغن ترمز

یکی از علت روشن شدن چراغ ترمز دستی پراید 131 وجود ایراداتی در سنسور سطح روغن ترمز می باشد. متخصصان درون مخزن روغن ترمز از یک سنسور استفاده می کنند تا در صورت کم شدن میزان روغن به راننده هشدار دهند. حال اگر این سنسور دچار ایراداتی شود چراغ هشدار روشن مانده و باید تعویض شود.

اگر همچنان سوالی در مورد دلیل روشن شدن چراغ ترمز دستی پراید دارید میتوانید در قسمت نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما در اتوصافکار در اسرع وقت پاسخ شما را بدهند.

علت روشن شدن چراغ ترمز دستی پراید
علت روشن شدن چراغ ترمز دستی پراید

علت روشن نشدن چراغ ترمز دستی پراید

تا اینجای مقاله با علت روشن شدن چراغ دستی پراید آشنا شدید اما یکی دیگر از مشکلاتیی که رانندگان با آن رو به رو هستند علت روشن نشدن چراغ ترمز دستی پراید و به طور کلی علت روشن نشدن چراغ ترمز دستی ماشین میباشد. در واقع اگر شما ترمز دستی را بالا میکشید اما چراغ آن روشن نمیشود این به آن معناست متاسفانه چراغ ترمز دستی خراب شده است .

علت روشن نشدن چراغ ترمز دستی پراید و به طور کلی علت روشن نشدن چراغ ترمز دستی خودرو خرابی فیوز، سوختن لامپ چراغ ترمز دستی و فرسایش کلید ترمز دستی میباشد.

علت روشن شدن چراغ ترمز دستی تیبا

 • خرابی سوئیچ ترمز

خرابی سوئیچ یکی از رایج ترین علت روشن شدن چراغ ترمز دستی تیبا 2 و تیبا معمولی می باشد. این چراغ حتی زمانی که خودرو در حال حرکت است هم روشن می شود. برای بررسی این چراغ می توانید زمانی که ترمز دستی پایین است، مقداری آن را بکشید. در صورتی که چراغ خاموش شود یا چشمک زند، سوئیچ خوردو شما خراب است و باید تعمیر شود.

مقاله پیشنهادی : دلایل لرزش خودرو چیست

 • پایین نبودن اهرم ترمز دستی به طور کامل

باید بدانید که حتی کمترین فشار بر روی سیستم ترمز دستی در علت روشن شدن چراغ ترمز دستی تیبا 2 تاثیر گذار است؛ بنابراین قبل از حرکت اطمینان حاصل کنید که چراغ ترمز دستی پایین است.

 • تنظیم نبودن فشار روغن

یکی دیگر از علت روشن شدن چراغ ترمز دستی تیبا 2 و تیبا معمولی، مربوط به عدم تنظیم بودن فشار روغن می باشد. در این شرایط یکی از ترمز ها قوی تر از ترمز دیگر عمل کرده و باعث می شود که خودرو به یک سمت کشیده شود و در نهایت این امر باغث روشن شدن چراغ ترمز دستی می شود.

علت روشن شدن چراغ ترمز دستی 206 در سربالایی

یکی از مهم ترین دلایلی که منجر به روشن شدن چراغ ترمز دستی 206 می شود، مربوط به کم بودن میزان روغن ترمز خودرو می باشد که لازم است جدی گرفته شود؛ چرا که در صورت عدم بی توجهی و رسیدگی بموقع می تواند برای شما مشکلات جدی تری به همراه داشته باشد.

در اکثر مواقع در اثر فرسودگی لنت های ترمز، سطح روغن ترمز کاهش پیدا می کند تا اینکه لنت ها به روتور نزدیک شوند. در صورتی که سطح این مایع کم شود، لنت های ترمز و سیستم هیدرولیک ترمز باید بررسی شوند که نداشته باشند.

به صورت جدی به دنبال رفع مشکل باشید!

در برخی از موارد مشاهده شده است که رانندگان توجهی به روشن بودن چراغ ترمز دستی خود ندارد و از کنار آن سرسری می گذرند.

درواقع این مشکل می تواند دردسر های سنگینی به بار آورد و موجب مشکلات زیادی شود، توجه داشته باشید که مسئله درباره ترمزگیری خودرو است و اگر به دلایلی خودرو شما نتواند سرعت خود را کم کند می تواند حوادث مرگباری را به بار آورد.

اتوصافکار امیدوار است از این مقاله لذت برده باشید، برای مطالعه سایر موارد این چنینی به موارد زیر سر بزنید :

علت ریپ زدن خودرو

لیسه گیری خودرو

علت خرابی تلسکوپی فرمان

ترمیم چراغ خودرو

جمع بندی

یکی از مشکلات رایج خودرو روشن شدن چراغ ترمز دستی می باشد که نباید نادیده گرفته شود. عوامل مختلفی باعث بوجود آمدن این مشکل می شود که در این مقاله به طور کامل به توضیح آن پرداخته ایم.

اکر شما هم با این مشکل روبرو هستید و به دنبال راهی برای برطرف آن هستید، در این مقاله به طور کامل به مباحثی از جمله علت روشن شدن چراغ ترمز دستی، علت روشن شدن چراغ ترمز دستی پراید، علت روشن شدن چراغ ترمز دستی پژو ۴۰۵ و علت روشن شدن چراغ ترمز دستی پراید 131، علت روشن شدن چراغ ترمز دستی کوییک، علت روشن شدن چراغ ترمز دستی سمند ef7 و … پرداخته ایم.

اگر در مورد علت خاموش نشدن چراغ ترمز دستی سوالی دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشده میتوانید در قسمت نظرات مطرح کیند تا اساتید ما در اسرع وقت پاسخ شما را بدهند. همچنین میتوانید برای رفع و یافتن علت خاموش نشدن چراغ ترمز دستی با همکاران ما تماس بگیرید تا معتبرترین تعمیرگاه ها را در نزدیکی منطقه مورد نظرتان به شما معرفی کنند.

علت روشن شدن چراغ ترمز دستی چیست؟

همانطور که گفتیم دلایل مختلفی باعث روشن شدن چراغ ترمز دستی می شود که یکی از مهم ترین دلایل ان مربوط به پایین نیاوردن اهرم به صورت کامل است. از آنجایی که این سیستم حساس بوده حتی اگر ذره ای فاصله بین پایین ترین حالت ممکن و اهرم شما وجود داشته باشد باعث روشن شدن چراغ ترمز می شود.

علت روشن شدن چراغ ترمز دستی پراید چیست؟

دلایل مختلفی در روشن شدن چراغ ترمز دستی پراید تاثیر گذارند که عوامل آن را به طور کامل در مقاله بررسی کردیم. یکی ار علت اصلی آن به کم بودن میزان روغن مربوط می شود چرا که زمانی که میزان روغن کمتر از سطح استاندارد باشد باعث می شود چراغ ترمز دستی روشن باقی بماند.

علت روشن شدن چراغ ترمز دستی پژو ۴۰۵ چیست؟

خرابی سوئیچ از مهم ترین دلیل روشن شدن چراغ ترمز دستی می باشد. برای بررسی این چراغ می توانید زمانی که ترمز دستی پایین است، مقداری آن را بکشید. در صورتی که چراغ خاموش شود یا چشمک زند، سوئیچ خوردو شما خراب است و باید هر چه سریعتر تعمیر شود.

مقالات اخیر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صافکاری PDR

صافکاری بدون رنگ با دستگاه به صورت pdr

صافکاری با دستگاه مکش

صافکاری بدون رنگ با دستگاه مکش و حرفه ای

صافکاری با چسب حرارتی

صافکاری های جزئی با استفاده از چسب حرارتی

صافکاری مغناطیسی

صافکاری به صورت مغناطیسی با دستگاه

صافکاری با لیزر

استفاده از جدید ترین تکنولوژی های صافکاری

صافکاری سنتی

صافکاری سنتی بدون رنگ

برترین صافکاری ها

نیاز به راهنمایی بیشتر دارید
همین حالا تماس بگیرید