پراید SE111 ۲,۰۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X111 ۲,۰۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید SE131 ۱,۸۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X131 ۱,۸۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 ۱,۶۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 پلاس ۱,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا صندوق دار sx ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا هاچ بک EX ۲,۰۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
ساینا EX دنده ای ‏ ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
کوئیک دنده ای ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
شاهین G ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 405 slx ۳,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس ساده ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس lx ۳,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 206 تیپ 2 ۳,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
هدرز چیست | انواع هدرز | کاربرد هدرز در افزایش شتاب و قدرت موتور خودرو

هدرز چیست

یکی از قطعاتی که برای افزایش قدرت و شتاب موتور خودرو مورد استفاده قرار میگیرد هدرز (Header) میباشد. در این مقاله میخواهیم به شما توضیح دهیم هدرز چیست و چه نقشی در افزایش قدرت موتور دارد و شما را با انواع هدرز، کاربرد و مزایا و معایب هدرز آشنا کنیم. اگر سوالی در مورد اینکه هدرز چیست تا انتهای این مقاله در ذهن شما باقی ماند که پاسخ آن را پیدا نکردید میتوانید در بخش نظرات سوال تان را مطرح کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ شما را بدهند.

اگر به دنبال راهکارهای کاربردی برای بهبود شتاب خودروتان هستید پیشنهاد میکنیم با مطالعه مقاله چگونه نفس ماشین را باز کنیم با راهکارهایی که توسط تعمیرکاران و متخصصان ارائه شده است آشنا شوید.

هدرز چیست
هدرز چیست

هدرز چیست

یکی از سوالات پرتکرار کاربران این است که هدرز چیست و چه نقشی در افزایش قدرت موتور دارد. بریا پاسخ به سوال هدرز چیست و چه تاثیری در شتاب خودرو دارد باید ابتدا فرایند احتراق داخلی خودرو را بررسی نماییم.

در احتراق داخلی خودرو دودی حاصل میشود که برای آن که خودرو عملکرد مناسبی داشته باشد نیاز است این دود خارج شود تا مجدد هوای تازه در سیلندر ها قرار گیرد و سیکل احتراق تکمیل شود.

در این فرایند خروج دود ها با سرعت زیاد اهمیت ویژه ای پیدا میکند تا احتراق خودرو بازده کافی را داشته باشد. در این فرایند نیاز است تا تمام گاز های ناشی از احتراق خارج گردد و دودی در سیلندر باقی نماند تا هیچ مانعی برای ورود هوای تازه وجوود نداشته باشد.

خارج کردن گاز های ناشی از احتراق در سیلندر ها و کمک به ورود هوای تازه برای بهبود فرایند احتراق توسط قطعه ای به نام مانیفلد انجام میشود.

در بعضی از خودرو ها برای آن که این فرایند بهبود یابد از هدرز ماشین کمک گرفته میشود.

مانیفلد و هدرز باهم تفاوت هایی دارند که در ادامه به بررسی تفاوت هدرز با مانیفولد خروجی اگزوز پرداخته میشود ولی به طور کلی در جنس و ساختار این دو قطعه با هم متفاوت هستند.

پس اگر بخواهیم به زبان ساده توضیح دهیم که هدرز ماشین چیست میتوانیم بگوییم قطعه ای میباشد که برای تقویت موتور و تیونینگ به کار میرود و میتواند جایگزین منیفولدف چدنی شود و به عملکرد بهتر موتور خودرو منجر شود.

یکی از خدمات اصلی که در مجموعه اتوصافکار ارائه میشود معرفی مراکز صافکاری و نقاشی معتبر در سراسر ایران است. شما میتوانید با مراجعه به صفحه صافکاری با انتخاب منطقه مورد نظر خود لیست بهترین مراکز صافکاری نقاشی معتبر را با تضمین کیفیت بیابید.

تاثیر هدرز روی شتاب و قدرت خودرو
تاثیر هدرز روی شتاب و قدرت خودرو

تاثیر هدرز روی شتاب و قدرت خودرو

یکی از سوالاتی که کاربران از ما میپرسند این است که هدرز چیست و تاثیر آن روی شتاب ماشین چیست و چرا باید این قطعه را در ماشین نصب نمود.

نقش مهم هدرز در افزایش قدرت موتور این است که میتواند دود حاصل از احتراق خودرو را خارج کند به گونه ای که هیچ دودی در سیلندر خودرو وجود نداشته باشد تا مقدار معین هوای تازه امکان ورود داشته باشد وو فرایند احتراق خودرو به بهترین نحو انجام شود.

تاثیر هدرز روی شتاب و قدرت خودرو زمانی مشخص میشود که تخلیه گازهای خروجی به طور کامل انجام شود و در این صورت میتوانید شاهد راندمان بهبود یافته موتور خودرو باشید. در واقع در پاسخ به سوال عملکرد هدرز چگونه است میتوان گفت هدرز به خروج راحت تمام گاز های خروجی حاصل از احتراق کمک میکند.

در مورد کار هدرز چیست میتوان گفت این قطعه به تقویت پیشرانه خودرو کمک میکند و قسمتی از اگزوز خودرو میباشد و در بهبود قدرت و شتاب موتور خودرو نقش به سزایی دارد.

در مورد تاثیر هدرز روی شتاب و قدرت خودرو میتوان گفت در صورتی که هدرز در خودرو تعبیه نشده باشد مقداری از دود حاصل از احتراق در سیلندر باقی خواهد ماند و قدرت کافی در احتراق وجود نخواهد داشت و تاثیر مستقیم منفی در شتاب خودرو خواهد داشت.

یکی از مشکلاتی که برای موتور خودرو رخ میدهد خرابی سنسور دور موتور میباشد. اگر نمیدانید خرابی این قطعه چه نشانه هایی دارد و چطور میتوانید مشکل را رفع کنید میتوانید در مقاله علائم خرابی سنسور دور موتور اطلاعات لازم را کسب کنید.

کاربرد هدرز

برای پاسخ به سوالاتی که در مورد کاربرد هدرز مطرح میشود از قبیل هدرز چه نقشی در ماشین دارد و کاربرد هدرز چیست باید به نقش آن در بهبود قدرت و شتاب موتور خودرو اشاره کرد.

در واقع هدرز وکاربرد آن نشان میدهد که این قطعه با کمک به خروج سریع تر دود حاصل از احتراق از سیلندر خودرو و فراهم کردن شرایط برای ورود وای تازه به سیلندر برای فرایند احتراق به افزایش راندمان خودرو و موتور خودرو کمک میکند.

به همین دلیل در مورد هدرز و کاربرد آن به استفاده از آن برای بهبود قدرت و شتاب موتور خودرو میتوان اشاره کرد.

در صورتی که هدرز خودرو شما خراب شده است میتوانید با مراجعه به صفحه تعمیرگاه ماشین لیستی از تعمیرگاه های معتبر در سراسر کشور را بیابید و با اطمینان به نزدیک ترین تعمیرگاه معتبر مراجعه کرده و با مناسب ترین هزینه ایرادات خودرو خود را رفع کنید.

مزایای هدرز
مزایای هدرز

مزایای هدرز

در مورد این که هدرز چه کاربردی دارد و معایب و مزایای آن چیست در این بخش تصمیم گرفتیم در مورد مزایای هدرز اطلاعات بیشتری به شما ارائه دهیم.

از مهمترین مزایا هدرز میتوان به بهبود راندمان موتور خودرو در اثر تخلیه و خروج گاز ها به سمت اگزوز خودرو میباشد. در پاسخ دیگر به سوال فواید هدرز چه می باشد میتوان به روان تر شدن دور موتور و بالا رفتن راندمان و شتاب موتور در دور های موتور بالا اشاره کرد.

در پاسخ دیگر به سوال استفاده از هدرز چه مزایایی دارد میتوان به بهبود کاهش دما و خنک تر شدن موتور اشاره کرد.

مصرف بهینه تر سوخت درحالی که توان موتور کاهش نیافته است از دیگر مزایا هدرز میباشد.

دسترسی به گشتاور بیشتر از دیگر مزایای هدرز میباشد که میتواند به بهبود راندمان خودرو منجر شود.

از دیگر مزایای هدرز میتوان به بهبود و افزایش کشش در دور موتور پایین میباشد.

در صورتی که در خودرو با مشکل گاز نخوردن در دور موتور بالا رو به رو شدید میتوانید با مراجعه به صفحه علت گاز نخوردن ماشین در دور موتور بالا میتوانید برای رفع این ایراد اقدام کنید.

معایب هدرز

یکی از معایب نصب هدرز که جز مهمترین معایب آن به شمار میرود این است که در زمان نصب هدرز کاتالزور باید حذف گردد و این حذف کاتالیزور میتواند باعث رد شدن در معاینه فنی خودرو شود.

اگر نمیدانید کاتالیزور چیست و چه کاربردی در خودرو دارد میتوانید به صفحه کاتالیزور چیست مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

از دیگر معایب هدرز میتواند به افزایش صدای خروجی اگزوز خودرو اشاره کرد که این صدا میتواند برای مردم ناخوشایند باشد.

بعد از نصب هدرز باید مجدد اقدام به تنظیم نسبت سوخت و هوا با استفاده از ریمپ کرد زیرا در غیر این صورت مصرف سوخت خودرو افزایش پیدا خواهد کرد و امکان دارد بدون ریمپ تغییری در عملکرد خودرو را متوجه نشوید.

از دیگر معایب هدرز ایجاد نشتی در اگزوز به دلیل نصب اشتباه و افت راندمان و عملکرد خودرو به دلیل نصب هدرز های بی کیفیت و نامرغوب است.

در صورتی که از اگزوز ماشین صداهای مختلفی میشنوید میتوانید با مراجعه به صفحه پت پت اگزوز در حالت درجا علت بروز این صداها و روش های رفع آن ها را یاد بگیرید.

دلیل تغییر رنگ هدرز چیست

یکی از پرتکرارترین سوالاتی که از ما پرسیده میشود این است که دلیل تغییر رنگ هدرز چیست و چرا رنگ هدرز تغییر می‌کند؟ در پاسخ میتوان به جنس استیل این قطعه اشاره کرد که در اثر گذشت زمان و حرارتی که در پیشرانه وجود دارد این قطعه دچار تغییر رنگ میشود که این تغییر رنگ هدرز به دلیل پایین بودن کیفیت آن نیست.

انواع هدرز
انواع هدرز

انواع هدرز

در این قسمت برای آشنایی با انواع مختلف هدرز میخواهیم در قالب پاسخ به سوال هدرز چیست و انواع هدرز شما را با انواع هدرز آشنا کنیم.

انواع هدرز ها را میتوان برحسب جنس ساختار آن ها در سه گروه طبقه بندی کرد:

 • هدرز کروی
 • هدرز فولادی
 • هدرز سرامیکی

انواع هدرز ها را برحسب شرکت سازنده آن ها و تعداد لوله هایی که دارا هستند و نحوه اتصال شان نامگذاری میکنند. نامگذاری انواع هدرز برحسب تعداد ورودی ها و خروجی های آن ها میباشد که عددی که در سمت چپ نوشته میشود نمایانگر تعداد ورودی های این قطعه و عدد سمت راست نمایانگر تعداد خروجی های هدرز میباشد که همیشه به 1 ختم میگردد.

برای مثال در مورد نامگذاری انواع هدرز میتوان به هدرزی اشاره کرد که 4 لوله ورودی دارد و این ورودی ها به 2 لوله و سپس 1 لوله ختم میشوند. به این ترتیب این هدرز مربوط به دسته 1-2-4  است.

برای آشنایی با بخش های مختلف اگزوز خودرو میتوانید به صفحه اگزوز ماشین مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

فرق هدرز فولادی با استیل
فرق هدرز فولادی با استیل

فرق هدرز فولادی با استیل

هدرز ها در انواع فولادی و استیل ساخته میشوند که هر یک از انواع هدرز میتواند ویژگی هایی داشته باشد. در مورد فرق هدرز فولادی با استیل میتوان به تفاوت میزان مقاومت آن ها در برابر خوردگی و مقاومت اشاره کرد.

مقاومت هدرز استیل در مقابل حرارت و خوردگی بیشتر از هدرز فولادی میباشد و میتوانند طول عمر و دوام بیشتری داشته باشند. البته هدرز های فولادی نیز در برابر حرارت مقاوم هستند اما در برابر خوردگی مقاومت چندان بالایی ندارند.

دیگر تفاوت هدرز فولادی و استیل در وزن آن ها میباشد. وزن هدرز استیل کمتر از هدرز فولادی است و همین سبک وزن بودن به بهبود عملکرد خودرو منجر میشود و کاهش مصرف سوخت را نیز به همراه دارد.

در مورد فرق هدرز استیل با فولادی میتوان این گونه برداشت کرد که برای خودرو هایی که باید در شرایط آب و هوایی مرطوب قرار گیرند مانند ماشین های مسابقه ای میتوان از هدرز های استیل استفاده کرد.

از هدرز های فولادی نیز میتوان برای ماشین هایی که قصد هزینه زیادی برای آن ندارید و نیازی به عملکرد خیلی بالایی ندارند استفاده نمود.

تفاوت هدرز استیل و هدرز فولادی در قیمت آن ها به این صورت است که هدرز استیل قیمت بالاتری نسبت به هدرز فولادی دارد.

پس در مورد فرق هدرز فولادی و استیل یا تفاوت هدرز فولادی با استیل میتوان به مقاومت در برابر حرارت و خوردگی، وزن و قیمت آن ها اشاره کرد.

اگر نمیدانید هدرز فولادی بهتره یا استیل باید بگوییم انتخاب هدرز فولادی یا استیل بستگی به نوع کاربرد شما دارد. در صورتی که هزینه برای شما اهمیت ندارد و به دنبال هدرزی برای بهبود کامل عملکرد در شرایط آب و هوایی مرطوب هستید و میخواهید دوام بیشتری داشته و با وزن کمتر به کاهش مصرف سوخت و بهبود راندمان خودرو کمک کند هدرز استیل مناسب شماست.

پس انتخاب هدرز استیل یا فولادی به نوع کاربرد و بودجه شما بستگی دارد.

کنیستر یکی از قطعات مهم در خودرو است که میتواند بخار بنزین در باک را جذب کرده و مجدد آن را به بنزین مایع تبدیل کند. برای آشنایی با این قطعه و علائم خرابی و وظایف آن میتوانید به صفحه کنیستر چیست مراجعه کنید.

انتخاب هدرز مناسب موتور خودرو

لوله هایی در هدرز خودرو تعبیه میشود که این لوله ها نباید خیلی بزرگ و یا کوچک باشند و باید متناسب با فشار گاز های خروجی باشد. برای انتخاب هدرز مناسب موتور خودرو شما باید انواع مارک و برند های هدرز ها را بشناسید تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. انواع برند هدرز ها به صورت زیر است.

 1. APEX
 2. HKS
 3. GREDDY
 4. JBA
 5. DC SPORTS

برای انتخاب هدرز مناسب موتور خودرو باید بدانید که بهترین نوع هدرز آلیاژی میباشد و در رتبه بعدی هدرز های استیل قرار دارند. شما میتوانید برای دریافت مشاوره رایگان انتخاب هدرز مناسب موتور خودرو با همکاران ما در اتوصافکار تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان بهترین کارشناسان بهره مند شوید.

نصب هدرز

هدرز ماشین قطعه ای میباشد که برای تقویت و تیونینگ موتور خودرو مورد استفاده قرار میگیرد. در زمینه نصب هدرز سوالاتی از این قبیل مطرح میشود که هدرز خودرو کجا نصب میشود و اینکه هدرز در کجای ماشین نصب می‌شود.

در واقع محل نصب هدرز در بخشی از سیستم اگزوز خودرو میباشد. این قطعه میتواند جایگزینی برای مینفولد چدنی فابریک موتور باشد تا عملکرد خودرو را بهبود بخشد.

در مورد طریقه نصب هدرز بر روی خودرو باید بگوییم این کار باید توسط تعمیرکار و یا کارشناس این حوزه انجام شود تا ایرادی در سیستم اگزوز و سیلندر خودرو ایجاد نشود.

محل دقیق نصب هدرز خودرو از سرسیلندر خودرو تا قسمت بالایی موتور خودرو امتداد خواهد داشت که برحسب نوع هدرز محل قرار گیری آن میتواند تغییراتی داشته باشد.

شکل هدرز برای نصب به صورت لوله هایی مجزا میباشد که به یک فلنج فلزی متصل شده اند و این لوله ها به هم متصل میشوند و لوله ای ضخیم تر را تسکیل میدهند و در نهایت به یک فلنج کوچکتر که روی آن لوله نهایی است وصل میشوند.

هدرز مانند منیفولد دارای جای سنسور اکسیژن میباشد که به راحتی قابل نصب است. در صورتی که با نشانه هایی از خرابی سنسور اکسیژن رو به رو شده اید و نمیدانید آیا واقعا این سنسور خراب شده یا نه میتوانید مطالب مقاله علائم خرابی سنسور اکسیژن را بخوانید.

از دیگر سوالاتی که در مورد نصب هدرز پرسیده میشود سوالاتی از این قبیل است که آیا نصب هدرز غیرقانونی است و چرا خودروسازان هدرز را به صورت یک قطعه استاندارد در محصولات خود نصب نکرده اند.

در پاسخ به سوال آیا نصب هدرز کاری غیر قانونی است باید گفت نصب هدرز غیر قانونی نیست و در صورتی که با استفاده از ریمپ اصولی نصب این قطعه انجام شود میتوان معاینه فنی را هم دریافت نمود.

در پاسخ به سوال چرا خودروسازان هدرز را به صورت یک قطعه استاندارد در محصولات خود نصب نکرده اند باید گفت زیرا حذف کاتالیست سبب افزایش آلایندگی میشود و در عین حال به افزایش هزینه های تمام شده برای ساخت خودرو می انجامد.

برای آشنایی با نشانه های انواع رنگ دود اگزوز خودرو میتوانید به صفحه انواع رنگ دود اگزوز مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

تفاوت هدرز با منیفولد خروجی اگزوز

در مورد تفاوت هدرز با منیفولد خروجی اگزوز میتوان گفت که هر دو قطعه به خروج دود و گازهای حاصل از احتراق می انجامند اما تفاوت هدرز با منیفولد در این است که قطعه هدرز راحت تر و منظم تر تمام دود های احتراق را خارج میکند. دیگر تفاوت هدرز با منیفولد این است که فشار کمتری در جهت حرکت دود ایجاد میشود.

سازندگان مشهور هدرز در ایران و جهان

شرکت‌های تولید کننده هدرز در ایران و سراسر جهان متعدد میباشد و بررسی سوابق آن ها کار سختی میباشد اما برای آن که با سازندگان معروف هدرز در ایران و دنیا آشنا شوید در این قسمت سوابق تعدادی از سازندگان مشهور هدرز در ایران و جهان را بررسی کرده ایم.

 • Gibson: این شرکت آمریکایی در اوایل دهه 90 میلادی شروع به کار کرده و به صورت تخصصی روی طراحی سیستم اگزوز خودرو کار می کند. طی مدت فعالیت این سازنده نه تنها هدرز،مافلر و انواع متعلقات سیستم اگزوز خودرو را عرضه کرده بلکه در صنایع دریایی نیز شناخته شده است. خصوصیت و مزایا نحوه طراحی و ساخت هدرز های این شرکت طبق گفته آنها نصب ساده و سریع است.
 • BBK: نام این برند اختصار نام موسسین کارخانه است که در حال حاضر یکی از بزرگترین تولید کنندگان هدرز در دنیاست. تنوع محصولی این کمپانی بیش از 600 قطعه بوده و مخصوص برندهایی مثل فورد،داج،جیپ در ساخت هدرز است.
 • DC Sports: سازنده ای که در در سال 1987 به سفارش شرکت هوندا نخستین هدرز 1-4 خود را طراحی کرد. امروزه یکی از برترین برند ها در ساخت این قطعه برای خودروهای اسپرت است. هر چند از سال 2004 در صنعت خودروهای آفرود و سنگین هم فعالیت دارد.

در پاسخ به سوال ساخت هدرز در ایران چگونه است باید گفت این صنعت چندین سال است که وارد کشور ایران شده است و امروزه برای انواع موتور های ایرانی و خارجی هدرزهایی تولید میشود.

سوالات متداول

هدرز چیست و چه نقشی در افزایش قدرت و شتاب موتور دارد؟

هدرز قطعه ای میباشد که با خروج دود های حاصل از احتراق داخلی خودرو از سیلندر و ورود هوای تازه به بهبود فرایند احتراق و در نتیجه بهبود راندمان و شتاب موتور کمک میکند.

مزایای هدرز چیست؟

از مهمترین مزایای هدرز این است که این قطعه به کاهش مصرف سوخت، افزایش قدرت و شتاب موتور کمک میکند. سایر مزایا هدرز در مقاله ذکر شده است.

مقالات اخیر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صافکاری PDR

صافکاری بدون رنگ با دستگاه به صورت pdr

صافکاری با دستگاه مکش

صافکاری بدون رنگ با دستگاه مکش و حرفه ای

صافکاری با چسب حرارتی

صافکاری های جزئی با استفاده از چسب حرارتی

صافکاری مغناطیسی

صافکاری به صورت مغناطیسی با دستگاه

صافکاری با لیزر

استفاده از جدید ترین تکنولوژی های صافکاری

صافکاری سنتی

صافکاری سنتی بدون رنگ

برترین صافکاری ها

نیاز به راهنمایی بیشتر دارید
همین حالا تماس بگیرید