پراید SE111 ۲,۰۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X111 ۲,۰۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید SE131 ۱,۸۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید X131 ۱,۸۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 ۱,۶۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پراید 151 پلاس ۱,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا صندوق دار sx ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
تیبا هاچ بک EX ۲,۰۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
ساینا EX دنده ای ‏ ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
کوئیک دنده ای ۲,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
شاهین G ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 405 slx ۳,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس ساده ۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو پارس lx ۳,۸۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پژو 206 تیپ 2 ۳,۰۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
دلیل لرزش فرمان خودرو|علت لزرش فرمان در سرعت پایین و بالا و ترمز و ایستاده

دلیل لرزش فرمان خودرو

راهنمای مطالعه

یکی از مشکلاتی که رانندگان با آن رو به رو میشوند لزرش فرمان خودرو در حالت های مختلف میباشد. چرا فرمان خودرو میلرزد آیا قطعه ای خراب است و یا به دلیل شرایط این مشکل پیش میاید؟ در این مقاله دلیل لرزش فرمان خودرو را در شرایط مختلف برای ماشین های مختلف بررسی میکنیم.

اگر علت لرزش فرمان ماشین را متوجه شدید و میخواستید به یک تعمیرگاه معتبر در نزدیکی محل مورد نظرتان مراجعه کنید تا در کوتاهترین زمان ماشین شما را تعمیر کنند و از باکیفیت ترین قطعات یدکی استفاده کنند میتوانید به صفحه تعمیرگاه مراجعه کنید و نزدیک ترین و بهترین تعمیرگاه را پیدا کنید.

دلیل لرزش فرمان ماشین

برای آن که شما بتوانید بهتر با دلایل لرزش فرمان خودرو آشنا شوید در این بخش حالت های مختلف لزرش فرمان در سرعت بالا و سرعت پایین و در هنگام ترمز را بررسی کرده ایم.

لرزش فرمان خودرو در حالت درجا

اولین حالتی که برای دلیل لرزش فرمان ماشین بررسی میکنیم در حالت درجا میباشد. خیلی اوقات پیش آمده که شما به هنگام روشن کردن ماشین متوجه شوید که فرمان به لرزه درمیاید و ممکن است نگران شوید که ماشین تان دچار مشکل خاصی شده است اما نگران نباشید چرا که در ادامه قصد داریم علت لرزش فرمان در حالت درجا را نیز بررسی کنیم.

از دلایل اصلی لرزش فرمان هیدرولیک در حالت درجا، ایراد در سیستم هیدرولیک ماشین میباشد. این یکی از مواردی است که نمیتوانید خودتان برای رفع ایراد اقدام کنید و نیاز است از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

لاذم به ذکر است که اگر مالک خودرو سمند می باشد و می خواهید بدانید علت لرزش فرمان در حالت درجا سمند چیست، باید به یک تعمیرگاه ماهر مراجعه کنید.

برای پیدا کردن دلیل ریپ زدن ماشین و علت ریپ زدن ماشین در دور موتور بالا و در شرایط مختلف، مقاله علت ریپ زدن ماشین را مطالعه کنید.

یک تعمیرکار برای رفع علت لرزش فرمان هنگام چرخاندن درجا تلاش میکند تا در مرحله اول با هواگیری سیستم هیدرولیک ماشین ایراد را رفع کند.

البته این هواگیری را راننده نیز میتواند انجام دهد اما اگر با مسائل فنی آشنایی ندارید حتما از یک تعمیرگاه تخصصی کمک بگیرید.

گاهی ممکن است لرزش فرمان هنگام چرخش درجا اتفاق نیفتد و در حالت درجا لرزش فرمان رخ دهد که علت آن میتواند لرزش موتور ماشین باشد. در این حالت باید برای بررسی این ایراد حتما به یک تعمیرگاه مراجعه کنید.

دلیل لرزش فرمان ماشین
دلیل لرزش فرمان ماشین

علت لرزش فرمان هنگام ترمز

یکی از شرایطی که باید برای بررسی علل لرزش فرمان خودرو مورد بررسی قرار دهیم شرایط ترمز گرفتن میباشد. همان طور که میدانید روغن ترمز در ماشین سبب میشود نیروی ترمز به تمام بخش ها به صورت یکسان وارد شود و در صورتی که این نیرو نتواند به تمام بخش ها به صورت یکسان وارد گردد یک لاستیک فشار بیشتری را تحمل خواهد کرد و فرمان به یک سمت انحراف پیدا میکند.

لرزش خودرو هنگام شتاب گیری یا در شرایط مختلف اتفاقی است که ممکن است برای هر خودرویی رخ دهد. در صورتی که شما هم با این مشکل مواجه هستید و می خواهید هر چه سریعتر این مشکل را برطرف کنید، مقاله دلایل لرزش خودرو چیست را مطالعه کنید.

علت لرزش فرمان هنگام ترمز میتواند یکی از دلایل زیر باشد:

 • شکستگی روتور ترمز : روتور ترمز بخشی از مجموعه ترمز در ماشین میباشد که به محض ترمز گرفتن به وسیله لنت ترمز فشرده میگردد. اگر این قطهع فرسوده شده باشد لنت ترمز در فرآیند ترمز گرفتن به صورت یکنواخت نمیتواند درگیر شود و همین امر باعث لرزش فرمان خواهد شد.
 • کالیپر ترمز : اگر هر بار که ترمز میگیرید بوی سوختگی احساس میکنید به احتمال زیاد کالیپر ترمز دچار ایراد شده است و بایدبرای رفع ایراد در این بخش اقدام کنید.
علت لرزش فرمان هنگام ترمز
علت لرزش فرمان هنگام ترمز

علت لرزش فرمان در سرعت بالا

از پرتکرار ترین سوالی که مطرح میشود این است که علت لرزش فرمان در سرعت 80 تا 100 چیست یا علت لرزش فرمان در سرعت ۱۰۰ تا ۱۲۰ چه چیزی میتواند باشد؟ علت لرزش فرمان ساینا در سرعت بالا چیست؟

به طور کلی میتوان گفت دلیل لرزش فرمان در سرعت بالا یعنی بیشتر از 80 ایراد در بلبرینگ های ماشین میباشد. معمولا بلبرینگ ها در سرعت های پایین صدای کمی دارند ولی اگر ایرادی داشته باشند در سرعت بالا این ایراد با صدای ناهنجار مشخص میشود.

اگر از این مورد مطمئن شدید میتوانید با مراجعه به یک تعمیرگاه معتبر ایراد را برطرف کنید. شما می بایست علت لرزش فرمان درسرعت ۱۰۰ به بالا را این مورد را بررسی کنید و اگر ایراد در این بخش نبود میتوانید بالانس چرخ ها، تعادل میله های خودرو، شلی و سفت بودن پیچ های فرمان و میل فرمان را بررسی کنید.

اگر شما هم این سوال ذهنتان را درگیر کرده که چرا فرمان هنگام چرخاندن صدا می‌دهد، در مقاله علت صدای فرمان هنگام چرخش می توانید پاسخ سوال خود را دریافت کنید.

دیگر علت لرزش فرمان در سرعت بالا بالانس نبودن چرخ ها و شل شدن پیچ لاستیک ها میباشد. علت لرزش فرمان پراید در سرعت 80 به بالا در بسیاری از موارد میتواند به خاطر فرسایش لاستیک ها و تمام شدن عمر مفید آن ها، ایراد در جلوبندی ماشین، خرابی بلبرینگ های ماشین و ایراد در شاسی خودرو میباشد.

دیگر علت لرزش فرمان ماشین در سرعت بالا ایراد در سیستم تعلیق خودرو میباشد زیرا این سیستم ارتباط تنگاتنگی با فرمان اتومبیل دارد و ایراد در این بخش میتواند به صورت مستقیم باعث علت لرزش فرمان خودرو در سرعت بالا شود.

علت لرزش فرمان در سرعت بالای 100، علت لرزش فرمان پراید در سرعت 100، علت لرزش فرمان ساینا در سرعت بالا، علت لرزش فرمان پراید در سرعت 80 به بالا، علت لرزش فرمان تیبا در سرعت بالا، علت لرزش فرمان در سرعت 120، لرزش فرمان در سرعت 140، علت لرزش فرمان در سرعت ۱۰۰ کیلومتر به طور کلی تمام دلایلی میباشد که در این قسمت بیان کردیم.

شما باید برای بررسی علت لرزش فرمان در سرعت 80 تا 100 بلبرینگ های خودرو را بررسی کنید و در صورتی که در سرعت بالا فرمان خودرو به لرزش میفتد شما باید بالانس بودن چرخ ها را بررسی کنید.

مقاله پیشنهادی : علت خرابی تسلکوپی فرمان پراید

لرزش فرمان در سرعت ۱۰۰ تا ۱۲۰

دلیل لرزش فرمان در سرعت ۱۰۰ تا ۱۲۰ میتواند بالانس نبودن چرخ ها باشد. در این زمان بهترین کار این است که به یک تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید و ایراد چرخ ها را بررسی کرده و سعی در رفع این ایراد کنید. در صورتی که به یکی از مراکز معرفی شده توسط اتوصافکار مراجعه کنید میتوانید خدمات عیب یابی و تعمیرات ماشین تان را با مناسب ترین هزینه و به صورت حرفه ای انجام دهید.

علت لرزش فرمان در سرعت بالا
علت لرزش فرمان در سرعت بالا

علت لرزش فرمان در سرعت پایین

در بررسی ساختار اتومبیل باید به شما بگوییم که چرخ های ماشین به فرمان متصل هستند که از آن فرمان میگیرند و هر دو به بخش برق خودرو متصل میباشند. میتوان گفت ایراد در هر بخش میتواند علت لرزش فرمان در سرعت پایین باشد.

دلایل لرزش فرمان خودرو هیچ ربطی به ماشین های مدرن و قدیمی ندارد و در هر مدل ماشینی این اتفاق ممکن است رخ دهد.

برای آن که اجازه ندهید این ایراد به بخش های اصلی خودرو آسیب وارد نکند لازم است با دلایل اصلی لرزش فرمان خودرو در سرعت کم را بدانید و به سرعت برای رفع این ایرادات اقدام کنید. در انتهای این مقاله متوجه خواهید شد علت لرزش فرمان پراید در سرعت پایین و به صطور کلی علت لرزش فرمان همه ماشین ها در سرعت کم چیست.

اگر در هنگام حرکت از خودرو صداهای غیرطبیعی به گوشتان می رسد احتمالا یکی از قطعات خودرو دچار ایراد شده که نباید نادیده گرفته شود. برای بررسی دلایل و راه حل مقاله انواع صدای ماشین را مطالعه کنید.

 • تنظیم نبودن لاستیک خودرو

یکی از مهمترین دلایل لرزش فرمان در سرعت کم، تنظیم نبودن لاستکحی ها میباشد. شما باید هر چند ماه یکبار برای تنظیم تراز چرخ ها اقدام کنید و لاستیک ها را بررسی کنید تا در حالت تراز قرار داشته باشند.

 • عدم توازن چرخ ها

نامتقارن بودن لاستکی ها از دیگر دلایل لزرش فرمان خودرو در سرعت پایین میباشد. شما باید هر چند وقت یکبار برای تنظیم تعادل چرخ ها اقدام کنید و مطمئن شوید که باد لاستیک ها میزان است و لاستیک ها با هم تقارن دارند. همچننی باید دقت داشته باشید که سایز لاستیک ها با هم یکسان است و تفاوتی بین آن ها وجود ندارد.

 • خمیدگی لاستیک ها

گاهی ممکن است هدایت ماشین با لرزش فرمان سخت شود و کنترل خودرو از دست شما خراج شود. در این حالت شدید به احتمال زیاد لاستیک های ماشین دچار خمیدگی شده اند. در این صورت شما باید حتما به یک تعمیرگاه مراجعه کنید و برای تعویض چرخ ها اقدام کنید.

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین از دردسر هایی است که معمولا وقتی هم خیلی عجله دارید رخ میدهد و میتواند ساعت ها وقت شما را بگیرد و شما را از کار و زندگی بیندازد. ما در مقاله روشن نشدن ماشین، علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین را به طور کامل توضیح داده ایم.

 • صاف شدن لاستیک ها

معمولا در ماشین ها لاستیک هایی که در عقب قرار میگیرند دیرتر از لاستیک های جلو فرسوده میشوند. باید دقت داشته باشید که وضعیت لاستیک ها را مورد بررسی قرار دهید و بررسی کنید لاستیک ها صاف نشده باشند و قبل از صاف شدن و خوردگی لاستیک ها ان ها را تعویض کنید تا جلوی لرزش فرمان ماشین را بگیرید.

دلیل لرزش فرمان در سرعت پایین
دلیل لرزش فرمان در سرعت پایین
 • ایراد در بلبرینگ خودرو

در صورتی که احساس کردید از بلبرینگ خودرو صداهای ناهنجاری شنیده میشود باید این موضوع را بدانید که دلیل لرزش فرمان ماشین در سرعت پایین خرابی بلبرینگ ها میباشد و باید به تعمیرگاه مراجعه کنید.

 • فشار نامناسب در لاستیک ها

برای هر نوع لاستیک معین میشود که تا چه حد فشار باید در آن اعمال شود تا دچار ترکیدگی نشود. این یک موضوع بدیهی است که لاستیک هایی که صعیف تر هستند فشار کمتری را میتوانند تحمل کنندو برای لاستیک های قوی تر این میزان فشار بیشتر است.

برای آن که بتوانید فشار های وارد شده به لاستیک های جلو و عقب را به تعادل برساند لازم است که هر چند ماه یکبار لاستیک های جلو و عقب ماشین را با هم تعویض کنید.

مقاله پیشنهادی : علت لاستیک سایی

 • ایراد در میله های داخلی و خارجی

یکی از عواملی که تعادل ماشین را حفظ میکند و علت لرزش فرمان در سرعت پایین میباشد وجود میله های داخلی و خارجی در حالت تعادل است. این میله ها چرخ ها را نگه میدارند و در صورتی که در آن ها مشکلی رخ دهد تعادل لاستیک ها به هم میریزد و همین امر باعث لرزش فرمان در سرعت پایین میشود.

 • ایراد در سیبک سیستم تعلیق خودرو

یکی از راه هایی که میتوانید متوجه شوید ایراد در سیبک سیستم تعلیق خودرو است یا نه این مورد میباشد که با چرخاندن فرمان خودرو به سمت چپ و راست لزرش فرمان از بین میرود. در این حالت باید برای رفع ایراد در سیبک اقدام کنید.

 • ایراد در فنر تعلیق خودرو

همان طور که میدانید فنر هایی که در سیستم تعلیق خودرو به کار میروند برای به حداقل رساندن ضربات وارده به بخش داخلی ماشین میباشد. در صورتی که در این فنر ها ایرادی رخ دهد ضربات به قسمت داخلی و اتاق خودرو وارد میشود و لرزش در فرمان ماشین حس میشود. این مورد از شایع ترین علت لرزش فرمان در سرعت پایین به شمار میرود.

 • ایرادات موتور ماشین

از دیگر دلایل اصلی لرزش فرمان خودرو در سرعت پایین نقص در کارکرد موتور ماشین میباشد. این مشکلات میتواند مربوط به سیستم سوخت خودرو و یا شمع ماشین باشد.

گیربکس خودرو یکی از قطعات بسیار مهمی است که وظیفه مهمی در حرکت خودرو، تنظیم سرعت موتور و همچنین انتقال قدرت موتور به چرخ ها دارد. اگر گیربکس خودرو شما به هر دلیلی خراب شده و به دنبال علت و نحوه رفع آن هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله علائم خرابی گیربکس را مطالعه کنید.

 • ایراد در یاتاقان ماشین

یاتاقان ماشین نقش اتصال بدنه و چرخ ها را برعهده دارد وپ همچنین تعادل ماشین را حفظ میکند. این قطعه در ماشین نیز در اثر گذشت زمان دچار فرسایش میشود و همین امر باعث میشود تعادل ماشین در حین حرکت رفته رفته از بین برود. به همین دلیل یکی از مواردی که باید برای علت لرزش فرمان در سرعت پایین مورد بررسی قرار داد یاتاقان ماشین میباشد زیرا اگر این بخش آسیب ببیند میتواند هزینه زیادی روی دست شما بگذارد.

 • نقص در پیشرانه

پیشرانه یا محور محرکه خودرو وظیفه انتقال نیرو از چرخ ها به موتور را به عهده دارند و سبب حرکت خودرو میشوند. در صورت خرابی این قطعه فرمان ماشین به لرزش میفتد.

 • ایجاد ضربه در شاسی ماشین

در صورتیکه شاسی ماشین آسیب دیده باشد سیستم جلوبندی ماشین دچار ایراداتی میشود و همین امر باعث میشود که فرمان ماشین دچار لرزش گردد.

 • عدم تنظیم زاویه فرمان ماشین

در صورتی که پیچ های فرمان شل شده باشند و زایه آن به هم ریخته باشد لرزش در فرمان اتفاق میفتد. در این حالت شما میتوانید با آچارکشی مشکل ایجاد شده را رفع کنید.

 • ایراد در صفحه کلاچ

یکی از راه هایی که میتوانید متوجه علت لرزش فرمان در سرعت پایین شوید ایرادات صفحه کلاچ میباشد یا نه این است که ماشین تکان های ناگهانی دارد و فرمان نیز میلرزد. در این حالت میتوانید برای رفع ایرادات کلاچ اقدام کنید.

علت لرزیدن فرمان موتور سیکلت

در این مقاله تلاش کردیم علت لرزش فرمان را در ماشین و موتور بررسی کنیم. دلایلی نیز برای لرزش فرمان موتور وجود دارد که آن ها را به شما توضیح خواهیم داد. در صورتیکه لرزش فرمان موتور بیش از حد بود حتما به نزدیک ترین تعمیرگاه مراجعه کنید تا برای شما مشکل ساز نشود.

 • شل شدن مهره ها علت لرزیدن فرمان موتور سیکلت

در خیابان ها ناهمواری و دست انداز های زیادی وجود دارد و همین دست انداز ها به مرور زمان باعث میشوند پیچ و مهره های موتور شل شده و همین امر باعث لرزیدن فرمان موتور شود.

برای آن که از بروز این ایراد پیشگیری کنید باید هر ۶ ماه یکبار برای آچارکشی موتورتان اقدام کنید. همچنین میتوانیداز فنر هایی که در پشت مهر های موتور استفاده میشود کمک بگیرید تا از شل شدن آن ها جلوگیری کند.

علت لرزیدن فرمان موتور سیکلت
علت لرزیدن فرمان موتور سیکلت
 • خرابی کلاچ علت لرزیدن فرمان موتور سیکلت

همان طور که میدانید صفحه کلاچ بعد از مدتی فرسوده میشود و یکی از راه هایی که میتوانید متوجه شوید صفحه کلاچ موتورتان تمام شده است همین لرزش فرمان میباشد. رد این حالت شما باید صفحه کلاچ موتور را تعویض کنید.

 • شکستگی اگزوز علت لرزیدن فرمان موتور سیکلت

وجود دست اندازها و ناهمواری های سطح جاده ها باعث میشود اگزوز موتور بشکند و یا اجزای داخلی اگزوز دچار شکستگی شده و در اگزوز معلق شود. در صورتی که متوجه شدید در زمان گاز دادن با موتور لرزش افزایش پیدا میکند میتوانید این احتمال را بدهید که اگزوز شکسته و همین باعث لزرش فرمان موتور شده است.

 • نبود واشر در اتصالات علت لرزیدن فرمان موتور سیکلت

گاهی ممکن است متوجه شوید لرزش فرمان موتور در محل اتصال انجین به بدنه باشد. در این حالت برای جلوگیری از لرزش فرمان موتور میتوانید از واشر های لاستیکی استفاده کنید.

 • تاب برداشتن لاستیک ها علت لرزیدن فرمان موتور سیکلت

در صورت یکه چرخ های موتور دچار قوس شوند لرزش در فرمان را تجربه خواهید کرد. پس از دیگر مواردی که باید در این زمان مورد بررسی قرار دهید بررسی چرخ های موتور میباشد.

همچنین اگر پره های چرخ موتور شل شده و یا بریده شده باشند این اتفاق رخ خواهد داد.

جمع بندی

در این مقاله تمام علل مربوط به علت لرزش فرمان کوییک و دلیل لرزش فرمان خودرو را در سرعت بالا و پایین و درهنگام ترمز و در حالت درجا بررسی کردیم و راهکار های مفیدی برای رفع این ایرادات ارائه دادیم. اگر سوالی دارید میتوانید در بخش نظرات سوال تان را مطرح کنید تا کارشناسان ما در کوتاهترین زمان پاسخ شما را بدهند.

مقالات مرتبط

تلسکوپی فرمان پراید

سوالات متداول

دلیل لرزش فرمان خودرو چیست؟

این موضوع دلایل متعددی دارد مانند : تنظیم نبودن لاستیک خودروخمیدگی لاستیک هاعدم تنظیم زاویه فرمان ماشینایراد در بلبرینگ خودرو و … که همه این دلایل به همراه راهکار های جلوگیری از بروز این مشکل در مقاله بررسی شده است.

علت لرزش فرمان موتور چیست؟

خرابی کلاچ ، شکستگی اگزوز، نبود واشر در اتصالات و تاب برداشتن لاستیک ها از علل لرزش فرمان موتور میباشد که در مقاله بررسی شده اند.

مقالات اخیر

گفتگو کنید

3 نظر

 1. مشکل لرزش فرمان تیبا در سرعت بالا برطرف نمیشه مگر کارخونه این ماشین ها رو پس بگیره

 2. سلام من یه کویک صفر دارم ماشین از سرعت ۹۰کیلومتر به بالا فرمون لرزه داره بالانس چرخ کردم و چرخ های عقبم بالانس کردم انداختم جلو ولی بر طرف نشده باید چه کنم

  1. سلام بلبرینگ های رو بررسی کنید و بهتر است از نزدیک خودرو مورد بررسی قرار بگیره که میتونید به یکی از نمایندگی های ما مراجعه کنید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صافکاری PDR

صافکاری بدون رنگ با دستگاه به صورت pdr

صافکاری با دستگاه مکش

صافکاری بدون رنگ با دستگاه مکش و حرفه ای

صافکاری با چسب حرارتی

صافکاری های جزئی با استفاده از چسب حرارتی

صافکاری مغناطیسی

صافکاری به صورت مغناطیسی با دستگاه

صافکاری با لیزر

استفاده از جدید ترین تکنولوژی های صافکاری

صافکاری سنتی

صافکاری سنتی بدون رنگ

برترین صافکاری ها

نیاز به راهنمایی بیشتر دارید
همین حالا تماس بگیرید